Scrapbooking to niezwykle ciekawe zajęcie rękodzielnicze polegające na samodzielnym upiększaniu czystych papierowych albumów, jak również wykonywaniu nietuzinkowych kartek okolicznościowych. Z czasem takie hobby może nawet stać się sposobem na biznes. W końcu wiele osób szuka nietuzinkowych zaproszeń ślubnych, czy jedynych w swoim rodzaju kartek urodzinowych, które wbrew pozorom nie przeszły jeszcze do lamusa. Co powinnaś wiedzieć na temat scrapbookingu zanim się nim zajmiesz profesjonalnie i w co się zaopatrzyć? Na te pytania postaramy się udzielić wyczerpujących odpowiedzi.

Scrapbooking – skąd wzięła się idea ozdabiania papieru?

Kolebką scrapbookingu wbrew pozorom nie jest USA, a Anglia, choć w Stanach ten trend rozwinął się najsilniej. Pewnie nie raz oglądając filmy i seriale miałaś okazje zaobserwować takie gadżety. Były to wykonane tą metodą rodzinne albumy czy też szkolne kroniki albo pamiętniki. „Scrap” oznacza po prostu skrawek. Rzeczywiście pierwsze projekty scrapbookingowe polegały na ozdabianiu albumów skrawkami kolorowych gazet. Zaczęto nawet wycinać różnokolorowe litery o różnym rozmiarze i wykonane innymi czcionkami. W ten sposób powstawały z nich podpisy do zdjęć, dzięki którym stawały się one swoistą kroniką. Oczywiście w albumach nie brakowało przyklejonych suszonych kwiatów, guzików, perełek czy skrawków materiałów. Stało się to zajęciem dla całych rodzin.

Szacuje się, że w co trzecim gospodarstwie domowym w USA można znaleźć przynajmniej jeden album wykonany tą metodą. Tam też znajduje się najwięcej sklepów z akcesoriami do scrapbookingu. Jednak od kiedy nastała era Internetu inne kontynenty nie pozostają daleko w tyle, bowiem jest sporo sklepów z artykułami papierniczymi oferujących akcesoria i ozdoby do scrapbookingu. Szacuje się, że scrapbooking swoje początki miał już w 15 i 16 w. czyli w erze Guttenberga. Na początku w albumach umieszczano przepisy kulinarne, cytaty, kartki z życzeniami czy bilety. Z czasem zaczęły do nich trafiać skrawki z gazet. Mówi się, że pierwszym amerykańskim scrapbookerem był Mark Twain. W Polsce moda na scrapbooking jest stosunkowo młoda, bo rozpoczęła się właśnie z chwilą powstania pierwszych sklepów internetowych, a więc już w XXI wieku.

Jakie narzędzia do scrapbookingu mogą Ci się przydać? W co warto się zaopatrzyć?

Warto zacząć od podstawowej maszyny wykorzystywanej w scrapbbokingu, a więc tnąco-wytłaczającej. Takie urządzenie można zakupić już od 200 zł, jednak gdy myślisz o profesjonanym zajęciu się scrapbookingiem powinnaś zainwestować w taką za przynajmniej 500-600 zł. Dzięki niej możesz równo ciąć kartki gilotyną czy wycinać i wytłaczać finezyjne wzory w różnych materiałach. Pewnie gdy oglądasz projekty scrapbookingu zachwycasz się precyzją wykonania i szczegółowością. Musisz wiedzieć, że te naprawdę skomplikowane wzory powstają właśnie na podstawie wykrojów, bo tak jest po prostu łatwiej i szybciej, niż gdybyś miała najpierw szkicować szablon, a potem na jego podstawie wycinać nożyczkami kolejne elementy.

Oczywiście na samym początku można i tak. Niemniej składanie kartek w taki sposób by złożenie było idealne i estetyczne musi być wykonane już za pomocą odpowiedniego narzędzia, bowiem ręcznie nigdy nie będzie wyglądało to tak dobrze. Ponadto obok taśmy dwustronnej do klejenia elementów, które mają mieć charakter przestrzenny, wybierz także pistolet do kleju na gorąco. Jaki model najlepiej się sprawdzi? Oczywiście nie może być to narzędzie zbyt duże, ponadto powinno być poręczne, zatem raczej lepiej zrezygnować z modelu z kablem na rzecz tego akumulatorowego. Trwały pistolet do kleju na gorąco wyposażony w podstawkę zapobiegnie zabrudzeniu twoich projektów, wszak wszystko musi wyglądać perfekcyjnie.

Jak dobrać papier do projektów scrapbookingowych?

W projektach scrapbookingowych niezwykle istotne znaczenie ma dobór papieru o odpowiedniej gramaturze. Nie musimy chyba przypominać, że zwykłe kartki, których używa się do druku dokumentów się nie sprawdzą. Gramatura papieru powinna być większa, taka jak w przypadku gotowych kartek, które można zakupić w sklepie. Zatem swoją grubością są one bardziej zbliżone do kartonu niż do klasycznego papieru, choć mają gładką strukturę i są bardziej plastyczne. Papier podstawowy powinien mieć gramaturę od 180 g/m2 do 220 g/m2.

Na jakie ozdoby warto postawić i jak zorganizować swoje miejsce pracy?

Na sam koniec warto zwrócić jeszcze uwagę na ozdoby, bo przecież kartek nie będziesz ozdabiać jedynie dekoracjami wykonanymi z papieru, ale również materiałami, guzikami, czy perełkami. W bardzo precyzyjnych projektach można wykorzystać i jedno i drugie. Wszak papier można okleić wybranym materiałem i tu niezbędny będzie pistolet do kleju na gorąco ze sztyftem. Przy jego użyciu możesz przyklejać także elementy metalowe, np. druciki albo takie wykonane z tworzywa sztucznego, jeśli tworzysz projekty w stylu no waste.

Pamiętaj, że scrapbooking to nie tylko ozdabiane albumy, czy też kartki okolicznościowe, bo wpisują się w niego także własnoręcznie wykonywane pudełeczka na różne drobiazgi, np. prezenty ślubne. Swoje projekty możesz ozdabiać nawet kwiatami, gałązkami bazi i innymi elementami zaczerpniętymi z natury. Ograniczeniem jest tylko Twoja wyobraźnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj