Nawet jeśli przychodzi nam mieszkać w bezpiecznej i spokojnej okolicy, wcale nie oznacza to, że nie powinniśmy podjąć środków zaradczych, aby ustrzec się przed zagrożeniem włamania. Drzwi antywłamaniowe skutecznie powstrzymają nie tylko niechcianych gości, ale mogą też spełniać inne funkcje, a także idealnie wkomponować się w estetykę mieszkania. Decydując się na ich zakup, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów.

Charakterystyka dobrych drzwi antywłamaniowych

Jeśli drzwi antywłamaniowe mają być wybrane z dostępnych na rynku ofert, otwór w murze musi być minimalnej wielkości 100 cm na 210 cm. W przypadku mniejszych wymiarów wnęki, konieczne może się okazać wykonanie drzwi na zamówienie. Ważnym aspektem są również atesty oraz certyfikaty antywłamaniowe. Solidne drzwi antywłamaniowe powinny posiadać klasę RC2 lub RC3, które stosowane są współcześnie zamiast dawnego oznaczenia C. Gwarantują one nieforsowalność przez co najmniej 30 minut, nawet przez doświadczonego włamywacza. W przypadku tego typu drzwi ważniejsza od liczby zamków jest ich jakość. Największe bezpieczeństwo zapewnia zamek centralny wielopunktowy, który po przekręceniu klucza rygluje wejście w kilku, przynajmniej w trzech miejscach (im ich więcej, tym trudniej jest wyważyć drzwi). Warto go zakupić u mniej znanego producenta, z którym potencjalny włamywacz mógłby nie mieć do czynienia. Jakość zamka powinna być potwierdzona atestem Instytutu Mechaniki Precyzyjnej. Oprócz niego można również założyć dodatkowy, tak zwany pomocniczy zamek, który pozwoliłyby na zamykanie drzwi podczas nieobecności domowników. Nie zaleca się jednak montowania większej ilości zamków niż dwa, aby nie osłabiać konstrukcji drzwi. We współczesnych drzwiach antywłamaniowych coraz częściej stosuje się również czujniki nacisku lub udaru, które współpracują z alarmem, reagując na każdą próbę manipulacji albo wyważenia.

Bezpieczny garaż

W przypadku domów jednorodzinnych w których garaż jest z połączony z wnętrzem, warto również rozważyć zakup solidnych drzwi garażowych. Po pierwsze nie oszczędzaj na materiale. Im trwalszy, tym trudniej włamywaczowi będzie go przeciąć. Dodatkowym atutem będzie automatyczny rygiel blokujący lub w przypadku rolowanych bram, blokada instalowana na wale nawijającym.

Dodatkowe atuty drzwi antywłamaniowych

Już dawno temu minęły czasy, kiedy drzwi antywłamaniowe odstraszały okładziną. Obecnie producenci przywiązują również ogromną wagę do estetyki. Antywłamaniowe właściwości drzwi nie wykluczają zamontowania w nich dekoracyjnej szyby, a nawet witrażu. Tego typu ozdoba wykonana jest z bezpiecznego szkła, niezwykle trudnego do stłuczenia, a na wszelki wypadek zamek nie jest możliwy do otwarcia z wewnątrz. Solidne drzwi antywłamaniowe do mieszkania dobrze chronią również przed chłodem oraz hałasem na poziomie około 40 decybeli.

Przy zakupie drzwi antywłamaniowych należy przede wszystkim zwracać uwagę na atesty. Są one określone w Polskiej Normie PN-90/B-92270 i są wydawane przez Instytut Techniki Budowlanej lub Instytut Mechaniki Precyzyjnej. Certyfikat który należy co kilka lat odnawiać znajduje się na tabliczce znamionowej koło zawiasów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj