Dysplazja jest schorzeniem, które dotyka przede wszystkim psy ras stosunkowo dużych oraz masywnych. Na rozwój wady szczególnie narażone są rottwailery, nowofunlandy, owczarki niemieckie i labradory.

Dysplazja jest wrodzoną wadą rozwojową (najczęściej stawów biodrowych), występującą przede wszystkim u psów większych ras. Cechuje się genetycznym podłożem, jednak jej występowanie uwarunkowane może być także innymi czynnikami. Jakie są najczęstsze objawy tego schorzenia i jak wygląda jego leczenie?

Jakie są najpowszechniejsze objawy dysplazji u psa?

Najbardziej charakterystycznym objawem dysplazji jest charakterystyczny, nienaturalny chód zwierzęcia. Pies cierpiący na to schorzenie porusza się podobnie do węża, dostrzegalnie zarzucając zadem. U wielu osobników, przez wiele lat jest to jedyny objaw dysplazji. Dotyczy to także psów, u których z czasem rozpoznawany jest stopień ciężki choroby.

Zwierzę może też stosunkowo szybko się męczyć, miewać problemy ze wstawaniem z miejsca oraz kulawieć. Chory pupil unika zwykle leżenia w pozycji na wprost i przeważnie kładzie się tylko na jedną stronę. Jeżeli przypadek jest szczególnie dotkliwy, zwiększa się także ryzyko wystąpienia niedowładu. Dysplazja u psa objawia się ponadto unikaniem intensywnego ruchu oraz problemami ze wspinaniem na większe podniesienia.

U których psów najczęściej występuje dysplazja?

Dysplazja jest schorzeniem, które dotyka przede wszystkim psy ras stosunkowo dużych oraz masywnych. Na rozwój wady szczególnie narażone są rottwailery, nowofunlandy, owczarki niemieckie i labradory. Dysplazja w dużym stopniu warunkowana jest genetycznie, jednak nie bez znaczenia pozostają kwestie środowiskowe. Chorują na nią zarówno kundle, jak i rasowce.

Hodowcy niektórych ras zobowiązani są do badania przodków sprzedawanych przez siebie zwierząt, zwykle do czwartego pokolenia wstecz. Choroba ta praktycznie nie występuje u mniejszych odmian, takich jak chociażby yorki. Drobne, miniaturowe psy zmagają się jednak z wieloma innymi, charakterystycznymi dla swoich ras dolegliwościami.

W jaki sposób leczona jest dysplazja u psa?

Dysplazja rozpoznawana jest w oparciu o RTG weterynaryjne stawów biodrowych zwierzęcia. W przypadku słabo rozwiniętych form choroby, stosuje się leczenie zapobiegawcze, którego celem jest przeciwdziałanie dalszemu postępowaniu dysplazji. W tym celu konieczna jest zmiana stylu życia psa – głównie poprzez zwiększenie poziomu aktywności fizycznej oraz ustalenie właściwego planu odżywiania.

W niektórych przypadkach konieczne jest także ograniczanie występujących stanów zapalnych, za pomocą preparatów zapisanych przez weterynarza. Zaawansowane, ciężkie stadia dysplazji mogą być leczone jedynie operacyjnie. Rodzaj zabiegu dostosowany jest zarówno do stanu zdrowia, jak i wieku psa. Następstwa dysplazji można też do pewnego stopnia łagodzić, poprzez odpowiednią ochronę stawów i stopniowe zmniejszenie wagi pupila.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj