Wymarzony dom, w którym zamieszka cała twoja rodzina, właśnie się projektuje lub niedawno został ukończony. Być może jesteś osobą, która dopiero szuka informacji na temat poszczególnych rozwiązań w zakresie wykończenia i chce dowiedzieć się więcej o eksploatacji takiego budynku. Dom kojarzy nam się przede wszystkim z ciepłem – zarówno tym rodzinnym, jak i fizycznym. I tu dla niektórych zaczynają się schody, bowiem nie wiedzą jaki sposób na jego uzyskanie będzie najlepszy. Poniżej przedstawimy niektóre rodzaje ogrzewania oraz zastanowimy się, czy potencjalnie najtańsze ogrzewanie rzeczywiście jest dla nas najlepszą opcją.

Węgiel i drewno

Pewnie większość z nas, mieszkających w dziecięcych latach w domach jednorodzinnych, paliła w piecach węglem. W czasach, gdy budowali się nasi rodzice i dziadkowie, było to zupełnie normalne i powszechne rozwiązanie. Nie było także drogie w stosunku do innych, bardziej nowoczesnych opcji. Wystarczył węgiel i drzewo, prosty piec i kaloryfery, które były stosunkowo tanie. Jednak obecnie zwraca się uwagę na minusy tego rozwiązania, czyli wysoką emisję spalin. W niektórych regionach już za kilka lat wejdzie zakaz palenia węglem w niektórych piecach. Te, które zostaną, będą musiały spełniać normy w zakresie wydobywanych z nich zanieczyszczeń. I choć dalej jest to najtańsze ogrzewanie to jednak nie wykorzystuje ono w 100% swoich mocy – dużo więc idzie z przysłowiowym dymem. Nie można też nie wziąć pod uwagi ekologii – smog unoszący się nad wioskami i miastami sprawia, że wzrastają zachorowania na choroby płuc, astmę i alergie, a zanieczyszczenia wydobywające się z kominów znacząco się do tego przyczyniają.

Ogrzewanie gazowe

Jeśli mówimy o najtańszym ogrzewaniu domu, nie sposób nie wspomnieć o gazie, który zyskuje obecnie na popularności. Wykorzystywany jest za pomocą kotłów zwykłych, jak i tych kondensacyjnych. To idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą pilnować i dokładać paliwa do pieca – jest ono tutaj dozowane automatycznie. Szczególnie warto zwrócić uwagę na kotły kondensacyjne, które mają większą skuteczność, niż te tradycyjne. Kosztują co prawda więcej, ale są to dobrze zainwestowane pieniądze, ponieważ kondensacja niemal w stu procentach wydobywa ciepło z paliwa. Więcej o ogrzewaniu gazowym dowiemy się z portalu https://ogrzewamdom.pl/.

Ogrzewanie elektryczne

Ceny energii elektrycznej w Polsce wciąż wzrastają, więc ten ekologiczny sposób ogrzewania może stać się coraz mniej opłacalny. Jest natomiast idealnym rozwiązaniem dla osób, które kochają wygodę i łatwość obsługi. Niestety, samo założenie paneli grzejnikowych będzie nas słono kosztować. Później dochodzą koszty eksploatacji. Nie jest to najtańsze ogrzewanie, jednak koszty możemy nieco ściąć – mając docieplony dom i niwelując punkty, gdzie ciepło będzie uciekać. Nie bez znaczenia jest też wielkość budynku – może okazać się, że dla mniejszych domów to najlepsze rozwiązanie.

Najtańsze ogrzewanie nie zawsze oznacza najlepsze – szczególnie jeżeli jesteśmy świadomymi konsumentami. Koszty zależą od wielu czynników, dlatego też dobrym pomysłem jest przede wszystkim udanie się do specjalisty i skalkulowanie potencjalnych wydatków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj