Współcześnie wykonywanie dachów i pokryć dachowych zazwyczaj zlecane jest dla fachowych ekip dekarskich. Pozwala to uniknąć nieodpowiednio ułożonych pokryć dachowych, rozszczelnionych warstw pokrycia oraz nieprawidłowo zamontowanych okien dachowych i dodatkowych elementów. Szczelne i wysokiej jakości pokrycie dachowe nigdy nie daje nam 100% gwarancji, że nasz dach będzie trwałym elementem i nie ulegnie zniszczeniu, korozji, czy też innego rodzaju awariom.

Każde, choćby najlepsze pokrycie dachowe jest stale narażone na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych. Silne wichury, duże opady deszczu i śniegu potrafią powodować mniejsze lub większe uszkodzenia w pokryciach dachowych. Dlatego też warto regularnie kontrolować stan pokrycia dachowego i w razie potrzeby natychmiast zlecać jego naprawę. Jeżeli nie mamy możliwości błyskawicznej naprawy to powinniśmy, chociaż prowizorycznie zabezpieczyć uszkodzenia przed dalszym zniszczeniem oraz opadami.

Kontrola stanu pokrycia dachowego

Pokrycia dachowe muszą być cyklicznie kontrolowane, dzięki temu można zapobiec powstaniu poważniejszych szkód. Kontrolowanie można wykonać samodzielnie, poprzez doglądanie stanu pokrycia od wewnątrz (na strychu) lub od zewnątrz (przez okno dachowe). Inną opcją jest zlecenie przeglądu stanu pokrycia dachowego dla fachowej ekipy dekarskiej. Zazwyczaj gospodarze wolą sami skontrolować stan dachu, a w razie zauważenia nietypowych objaw, zgłosić się po pomoc.

Jeżeli zauważyliśmy zewnętrzne uszkodzenia na pokryciu dachowym, a nie mamy obecnie funduszy na ich naprawę powinniśmy postarać się zabezpieczyć dach przed dalszym niszczeniem. Dobrym rozwiązaniem jest samodzielne wejście na pokrycie dachowe. Pozwoli ono dokładnie ocenić szkody i wybrać najlepsze metody zabezpieczenia. Zanim zaczniemy wchodzić na dach trzeba pamiętać, że nasze zdrowie jest najważniejsze, dlatego należy być ostrożnym i czujnym. W przypadku dachu o dużym nachyleniu poleca się wykonywać kontrolę z podnośnika samochodowego lub rusztowania. Jeżeli zaobserwujemy uszkodzenia w pokryciu dachowym od strony wewnętrznej, nie powinniśmy ich usuwać bez odpowiedniego zabezpieczenia (podparcia pozostałej części dachu). Nagłe zerwanie elementu składowego dachu może grozić jego zawaleniem.

Jak wykonać tymczasowe zabezpieczenie dachu?

W razie stwierdzenia uszkodzeń pokrycia dachowego należy, jak najszybciej usunąć luźno zamocowane fragmenty dachu, ponieważ przy kolejnej wichurze mogą się odłamać i spowodować dodatkowe szkody. Po usunięciu należy prowizorycznie zabezpieczyć dach przed opadami (deszczu, śniegu) np. za pomocą lekkiej plandeki lub płyty OSB. Nie poleca się stosować cienkich folii budowlanych, ponieważ są trudne do zamontowania i podatne na zerwanie. Ważne, aby odpowiednio przyczepić wybrany materiał ochronny do pokrycia dachowego. W tym celu można wykorzystać liny, deski, gwoździe, wkręty lub innego rodzaju narzędzia, które trwale przymocują element do dachu. Jeżeli zdecydujemy się na płytę należy w miejscu oderwanego pokrycia przybić poszczególne części płyty oraz dodatkowo wzmocnić je papą podkładową. Trzeba pamiętać, aby górna krawędź papy była wysunięta około 20 centymetrów pod nieuszkodzone pokrycia, zaś po bokach i na dole wywinięta na wierzch.

Metody naprawy dachu

Naprawa dachu zazwyczaj możliwa jest poprzez wymianę lub wzmocnienie uszkodzonych elementów. W niektórych przypadkach wymiany poszczególnych części nie przynoszą żadnych zysków i są nieopłacalne, wówczas należy pozbyć się starych elementów konstrukcyjnych i zlecić wykonanie nowego dachu. Jeżeli częściowa naprawa jest możliwa do wykonania to w miejscu starych i połamanych łat trzeba wstawić nowe łaty o takim samym przekroju. Dodatkowo należy wzmocnić uszkodzone elementy konstrukcyjne np. przybić nakładki do jętek i krokwi. Ponadto osłabione połączenia wzmocnić stalowymi złączami ciesielskimi za pomocą solidnych gwoździ lub śrub.

W przypadku uszkodzonego pokrycia dachowego wykonanego z dachówki cementowej lub ceramicznej mamy możliwość wykonania szybkiej i łatwej naprawy. Dachówki są lekkim i małej wielkości materiałem, dzięki temu ich usunięcie oraz zamontowanie nie jest skomplikowanym procesem. Jeżeli mamy do czynienia z awarią dachu w okolicy komina, okna dachowego lub obróbki blacharskiej, wówczas konieczny może okazać się tymczasowy demontaż. Uszkodzone blachodachówki są trudniejsze do naprawy od tradycyjnych dachówek, ponieważ pojedyncze arkusze blachy są przykręcone do łat i wymagają zatem odkręcenia wszystkich wkrętów na uszkodzonych arkuszach. Następnie pod stare arkusze wsuwa się nowe elementy blachodachówki, a wkręty przymocowuje do nowych miejsc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj