Jeszcze kilka lat temu posadzki wykonane z żywicy można było spotkać niemal wyłącznie w halach przemysłowych, w pomieszczeniach gospodarczych czy w garażach i podobnych obiektach. Dziś coraz częściej są one wykorzystywane również w domach jednorodzinnych. Mają wiele zalet i ciekawych cech charakterystycznych.

Rodzaje posadzek z żywicy

Podłogi z żywicy dzięki wykorzystaniu metody polikondensacji związków chemicznych. Pozyskiwane w ten sposób żywice znajdują zastosowanie nie tylko w budowlance, ale i przemyśle samochodowym, lotniczym czy elektronicznym. Wyróżnia się kilka rodzajów posadzek żywicowych, pokrywanych lakierem dwuskładnikowym.

Pierwszy rodzaj to żywiczne posadzki cienkowarstwowe, o grubości około 0,5 mm. Można je wykonać samodzielnie, bez potrzeby wykorzystywania w tym celu specjalistycznych narzędzi. Dlatego jest bardzo popularna. Wykonuje się ją z betonowej wylewki z zawartością żywicy gruntującej. Wadą takich posadzek jest nietrwałość, dlatego najlepiej nie stosować ich w często uczęszczanych pomieszczeniach – w korytarzu, przedpokoju, czy w kuchni.

Dostępne są również posadzki żywiczne grubowarstwowe, których w odróżnieniu od posadzek cienkowarstwowych nie można wykonać samodzielnie, ale trzeba wynająć profesjonalną ekipę. Ich montaż jest podobny do wylewania samopoziomującej zaprawy. Mają 2-4 mm grubości, dlatego można je stosować właściwie we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych. Nie są one do końca odporne na zarysowania i zmatowienie.

Najbardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne są posadzki żywiczne grubowarstwowe, kwarcowe, ponieważ ich wypełnienie to naturalny, czysty piasek.

Różnice pomiędzy żywicą epoksydową a poliuretanową

Warto wiedzieć, że posadzki żywiczne wykonywane są z żywicy epoksydowej lub poliuretanowej. Efekt połyskliwej tafli uzyskać można przy użyciu żywicy epoksydowej, ale należy ją dodatkowo polakierować, co nie jest konieczne w przypadku żywic poliuretanowych, gdzie bez lakieru można uzyskać gotowe podłogi gładkie lub matowe. Wadą żywicy epoksydowej jest  niska odporność na promieniowanie słoneczne.

Dlaczego warto wybrać posadzki żywiczne?

Spośród bogatej gamy różnych rodzajów pokryć posadzek, podłogi żywiczne odznaczają się na pewno oryginalnością. Na przykład z wykorzystaniem żywicznych posadzek grubowarstwowych można zrobić podłogę przypominającą taflę szkła – to imponujący efekt, zwłaszcza w dużych pomieszczeniach, jak salon.  Fantazyjne podłogi, które eksponują fakturę materiału, można zrobić z posadzek grubowarstwowych żywicznych kwarcowych.

Warto zaangażować do wykonania posadzki żywicznej profesjonalną ekipę, która ma doświadczenie w ich tworzeniu. Dzięki temu wykonawca odda inwestorowi idealnie gładką podłogę, wykonaną na poziomym podkładzie betonowym, który będzie miał dużą wytrzymałość mechaniczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj