Taras jest przedłużeniem wnętrza domu, w ciepłe dni staje się dodatkowym pokojem. Nowoczesnym i funkcjonalnym rozwiązaniem są tarasy z desek kompozytowych. Kompozyt jest stabilniejszy i bardziej odporny od drewna. Jest też przyjemny w dotyku i zdecydowanie mniej się nagrzewa niż płytki.

Tarasy kompozytowe – materiał użyty do produkcji

Kompozyt użyty do produkcji desek jest mieszanką drewna naturalnego oraz tworzywa sztucznego. Najlepsze właściwości mają kompozyty z PCW. Zależnie od producenta mogą mieć różne proporcje obu składników, np. 45% mączki drzewnej, 45% tworzywa sztucznego albo odpowiednio 60 i 30%. Pozostałe 10% stanowią substancje poprawiające właściwości materiału kompozytowego.

Dodatek tworzywa sztucznego gwarantuje deskom kompozytowym trwałość i odporność na działanie wilgoci, niskiej temperatury, promieniowania słonecznego, a także glonów i grzybów. Wielką zaletą kompozytów jest ich stabilność – nie deformują się pod wpływem zmian temperatury i wilgotności, nie rozwarstwiają się. Dzięki temu taras pokryty taką nawierzchnią przez długie lata zachowuje nienaganny wygląd.

Zalety tarasów kompozytowych

Zalety tarasów kompozytowych: nie wymagają konserwacji, deski są jednakowe i tworzą jednolitą kompozycję, można układać je nad wodą, gotowe rozwiązanie systemowe. Wady tarasów kompozytowych: mniej wzorów i kolorów niż w deskach drewnianych, mogą ulec lekkiemu spłowieniu, widać, że to kompozyt z plastikiem, rozwiązanie droższe od popularnych desek z drewna.

Tarasy kompozytowe – montaż

Producenci oferują gotowe komplety elementów do wykonania tarasu dowolnego kształtu. W skład systemu wchodzą podstawowe deski tarasowe, ewentualnie deski brzegowe pełne, które można docinać, listwy brzegowe lub maskujące, legary oraz klipsy montażowe. Zwykle deski tarasowe z kompozytu drewna mają budowę komorową. Wielkość i kształt komór zależy od wymiarów desek. Docięcie desek montowanych na brzegu, zwłaszcza gdy ma być on zaokrąglony, skutkuje pojawieniem się na brzegu otwartych komór.

Dlatego producenci tych systemów przygotowują też deski brzegowe pełne w środku, które można docinać do różnych kształtów. Są one potrzebne do wykończenia tarasów o skomplikowanych kształtach, np. łukowych, czy trapezowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj