Balkon to część naszego mieszkania, ale i prawdziwy ogródek, który mamy tuż pod ręką. Spełnia ważną funkcję w domu jednorodzinnym, ale jeszcze istotniejszy bywa w mieszkaniach – to właśnie w nich jest miejscem przeznaczonym na relaks na świeżym powietrzu, a także małym ogrodem. Dlatego właśnie przygotowanie go do nowego sezonu po zimie jest bardzo ważnym zadaniem. Oto kilka rad dotyczących odświeżenia balkonu.

Od czego zacząć?

Zima to czas trudnych warunków. Deszcz, śnieg, mróz i wiatr sprawiają, że na balkonie zbierają się brud, kurz, a nawet śmieci. Bywa, że na zimę wystawiamy na zewnątrz różne, niepotrzebne na co dzień rzeczy. Przed rozpoczęciem rewitalizacji balkonu trzeba zatem ocenić, jak on wygląda po martwym sezonie. Przede wszystkim należy się pozbyć wszystkich, niepotrzebnych sprzętów, które zagracają balkon, aby móc zabrać się za porządki. Na dobry początek należy usunąć też miotłą lub odkurzaczem wszelkie śmieci i pajęczyny, które pojawiły się na balkonie.

Mycie balkonu

Nie co roku na szczęście musimy malować ściany, balustrady i zmieniać płytki na balkonie, choć warunki pogodowe są dla nich bezlitosne. Na pewno jednak trzeba zadbać o czystość całego balkonu – barierki należy umyć przy pomocy specjalnego środka do metalu, który czyści i jednocześnie pozostawia warstwę ochronną. Drewno wystarczy wyczyścić ściereczką namoczoną wodą z detergentem. Następnie myjemy podłogę – najlepiej użyć do tego środka przeznaczonego do materiału, z którego jest zrobiona. Świetnie sprawdza się też roztwór wody, sody oczyszczonej i octu.

Przygotowanie mebli

Kawa z rodziną lub przyjaciółmi? Czytelnia na balkonie? Jak najbardziej, ale do tego oczywiście potrzebujemy mebli. W czasie zimy były one zapewne przechowywane w zamkniętym pomieszczeniu, aby się nie niszczyły. Mimo tego stolik i fotele należy odświeżyć przed nowym sezonem. Plastikowe meble można śmiało czyścić na mokro. Z kolei najlepsza metoda na meble drewniane to przetarcie ich wilgotną ściereczką w zależności od stanu zabrudzenia z dodatkiem szarego mydła, płynu do naczyń lub innego detergentu. Można też używać środków do pielęgnacji drewna. Trzeba pamiętać o tym, by decydować się na umeblowanie balkonu takimi sprzętami, które są odporne na słońce i opady, ale też łatwo je przenieść i w razie potrzeby schować.

Wiosenna aranżacja balkonu

Skoro balkon został już posprzątany i umeblowany, czas na wybór roślin, które chcemy mieć obok siebie. Odpowiednio zaaranżowany balkon może naprawdę zachwycać, jednak najpierw trzeba zadbać o donice. Liczą się nie tylko materiał i dopasowanie ich do stylizacji balkonu, ale też kwestie praktyczne, jak choćby otwory, którymi odpływać będzie nadmiar wody. Wiosną przy zmiennej pogodzie najlepiej sprawdzają się pierwiosnki, bratki, hiacynty, narcyzy, tulipany i inne rośliny cebulowe. Bardzo odporny i dekoracyjny jest też ciemiernik. Dopiero w kolejnych tygodniach można udekorować balkon petuniami i pelargoniami. Jednak dekoracja balkonu to nie tylko rośliny. W niektórych przypadkach przydają się markizy i parawany, aby zyskać więcej prywatności. Natomiast w każdym przypadku jako dodatki sprawdzą się do urządzenia balkonu różnego typu lampiony oraz świeczki – stworzą one niepowtarzalny klimat.

Wiosenne porządki na balkonie to niełatwe i czasochłonne zajęcie. Nie zawsze mamy wystarczająco czasu, by sobie z nie pozwolić samodzielnie. Czasami warto więc zaangażować fachową pomoc. Jak ją uzyskać? Wystarczy wejść na stronę pomocedomowe.pl, wpisać hasło sprzątanie Kraków i znaleźć odpowiednią osobę, która pomoże uczynić nasz balkon pięknym na wiosnę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj