Zasady dobierania kolorów ścian

Wybór koloru ścian najczęściej podyktowany jest indywidualną wrażliwością na barwy. Aby jednak malowanie odmieniło charakter całego wnętrza, a efekt końcowy pozytywnie wpłynął na nasze samopoczucie, przy wyborze koloru farby należy mieć na uwadze kilka istotnych zasad.

W wielu przypadkach przemyślany dobór kolorów ścian wystarczy, by wnętrze przeszło całkowitą metamorfozę. Stanie się wówczas podstawą nowego stylu, optycznie poprawi proporcje pomieszczenia, a nawet skutecznie pobudzi nas do działania lub zrelaksuje. Poniżej prezentujemy wskazówki, które ci pozwolą osiągnąć wszystkie te cele.

Optyczne powiększenie lub poszerzenie i skrócenie pokoju

W bardzo małych pomieszczeniach świetnie sprawdzą się jasne, ciepłe kolory – m.in. „Kwitnąca magnolia” czy „Beżowy jasny” z palety Dekoral kolory, dostępne np. w sieci Leroy Merlin. Niewielki pokój optycznie powiększy także klasyczna biel, gdyż odbija najwięcej światła. Nieco trudniej skorygować proporcje pomieszczeń długich i wąskich. Najlepiej wprowadzić do takich wnętrz dwa kolory: jasny na ścianach dłuższych, ciemniejszy na krótszych. Uzyskasz w ten sposób jednocześnie efekt poszerzenia i skrócenia. Pamiętaj, że wybrane przez ciebie farby nie powinny mocno różnić się intensywnością – duże zróżnicowanie kolorystyczne nie sprzyja pokojom o proporcjach wagonu kolejowego. Wybierz dwa odcienie koloru przewodniego: chłodny dla ścian długich, ciepły dla krótkich.

Optyczna zmiana proporcji pokoju wysokiego lub niskiego

Szczególne wysokie pokoje, spotykane m.in. w kamienicach i loftach, wydają się niższe, jeśli pokryjesz sufit ciemną farbą, a ściany utrzymasz w jasnej kolorystyce. W przypadku zbyt niskich pomieszczeń obowiązuje odwrotna zasada: Ściany powinny być ciemniejsze niż sufit. Unikaj jednak zbyt ciemnych odcieni, które optycznie zmniejszą wnętrze. We wnętrzu, które chcesz optycznie podwyższyć, zrezygnuj z białych pasów u góry ścian. Tak zwana odcinka jest korzystniejszym rozwiązaniem w przypadku wysokich pomieszczeń. Kolejny trik optycznie zmieniający proporcje wnętrz to zastosowanie na ścianach pasów: pionowych i wąskich w pomieszczeniach niskich, poziomych i szerokich – w wysokich.

Wpływ kolorów na nasze samopoczucie

Projektanci wnętrz nie lekceważą wpływu kolorów na ludzką psychikę. Wnioski z badań psychologów możesz przetestować na własnej skórze, przebywając w pomieszczeniu o wybranym kolorze. Jeśli szukasz ukojenia, wprowadź do swojej sypialni uniwersalną szarość lub ciepłe odcienie beżu. Lekarstwem na skołatane nerwy będą też wszystkie barwy budzące skojarzenia z naturą. Osobom potrzebującym zastrzyku energii poleca się ciepłe, nasycone kolory – do działania pobudzi cię na przykład „Dojrzała pomarańcza” z palety firmy Dekoral Kolory. Koncentrację ułatwią ci natomiast tzw. kolory ziemi – przy okazji pozwolą odpocząć twoim oczom.

Mając na uwadze powyższe zasady, pamiętaj również o związku między kolorami wnętrza a oświetleniem – im więcej światła dziennego dociera do danego pomieszczenia, tym jaśniejsze kolory wybierz. Znajomość kilku prostych reguł może zaoszczędzić ci stresu związanego z długotrwałym i kosztownym remontem – proporcje pomieszczeń skorygujesz w o wiele łatwiejszy sposób!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj