Bataty czyli słodkie ziemniaki kojarzą nam się raczej z egzotycznymi krajami i choć rzeczywiście pochodzą z krajów o bardzo ciepłym klimacie, można je również uprawiać w Polsce. Nie możemy jednak liczyć, że bataty wyhodowane w naszym kraju będą tak dorodne jak te, które może kupić w sklepach i które są sprowadzane z innych krajów- będą raczej mniejsze, ale nie mniej smaczne.

Bataty – uprawa krok po kroku

Bataty nie lubią zimna, dlatego w naszym kraju nadają się do uprawy do wiosny do jesieni- uprawę batatów powinno się rozpocząć najpóźniej w połowie maja (gdy miną wiosenne przymrozki). Powinno się też znaleźć dla nich miejsce ciepłe, słoneczne i najlepiej tam, gdzie jest żyzna gleba. Należy jednak pamiętać o tym, że ukorzenianie batatów trwa około 3 miesiące, więc uprawy nie można rozpocząć zbyt późno.

Jeśli zdecydujemy się na uprawę batatów, musimy rozpocząć od zakupu bulw, ponieważ to właśnie z nich rozmnaża się batat. Wybieramy te bulwy, które są zdrowe. Po zakupie ich ze sklepu, warto umyć je w ciepłej wodzie, tak, by usunąć z nich wszelkie substancje, którymi były pryskane po zbiorze z pól. Następnie całe bulwy (ewentualnie kawałki) sadzimy do grządek lub kroimy je na kilka części, tak, by każda z nich miała choć jedno „oczko”, z którego wyrośnie pęd.

Następnie wstawiamy bulwy batatów do pojemnika z wodą, tak, by bulwy były w wodzie na wysokości mniej więcej jednego centymetra- pojemnik należy ustawić w słonecznym oraz ciepłym miejscu, a wodę powinniśmy wymieniać co kilka dni. Kiedy pędy batatów mają długość nie mniejszą niż 10 cm, powinniśmy je oderwać i wstawić do wody, tak, by pojawiły się korzonki. Po pojawieniu się ich, powinniśmy je posadzić.

Bataty- pielęgnacja i podlewanie

Niezależnie od tego, w jaki sposób je zasadziliśmy, musimy pamiętać o odpowiedniej uprawie batatów. Należy je regularnie podlewać, ponieważ bez dostępu do wody, liście szybko zamierają, ale nie można też podlewać ich zbyt często, ponieważ to może spowodować gnicie bulw. Powinniśmy także chronić je przed szkodnikami (stosując odpowiednie, najlepiej ekologiczne środki) i nawozić nawozami organicznymi (na które bataty dobrze reagują). Warzywo powinniśmy zebrać przed pierwszym przymrozkiem, a same bulwy powinniśmy pozostawić po zbiorze na kilka dni, tak by obeschły.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj