Niezależnie od tego, czy masz własny projekt ogrodu, który chciałbyś odtworzyć, czy skorzystałeś z usług projektanta ogrodów i teraz szukasz ogrodnika, który założy ogród czy nawet firmy, która zaprojektuje ogród i go wykona – ten artykuł jest dla Ciebie. Poniżej znajduje się krótki przewodnik o tym, jak wybrać najlepszą firmę do założenia ogrodu na dzisiejszym konkurencyjnym rynku.

#1 Pomyśl o wyborze odpowiednio wcześnie

Spróbuj zaplanować projekt i budowę swojego ogrodu jak najwcześniej. Dobre firmy, które zajmują się krajobrazem mają bardzo napięte grafiki i określone czasy realizacji, które należy uwzględnić jak najwcześniej na etapie planowania, ponieważ:

  • brak dyspozycyjności specjalistów może być ostatecznie niewygodny,
  • wybranie innej, gorszej firmy może przynieść rozczarowanie.

#2 Zbadaj możliwości

Twoim pierwszym celem w ramach poszukiwania idealnej firmy do założenia ogrodów powinno być zbadanie witryn firmowych i upewnienie się, że ta, którą bierzesz pod uwagę ma na swoim koncie prace podobne do tej, którą chciałbyś wykonać we własnym ogrodzie.

Na przykład, jeśli chcesz mieć ogród w stylu japońskim, poszukaj ogrodnika, który zna ten temat i ma taką specjalizację. Brak doświadczeń o tym charakterze w dziale portfolio oznacza, że wybór tej konkretnej firmy może być niemądry, nawet jeśli cała reszta pracy jest naprawdę imponująca. Większość ogrodów zawiera różne elementy, dlatego koniecznie szukaj tych firm, które oferują określone umiejętności i usługi pasujące do Twojej wizji terenów zielonych swojej posiadłości. Jeśli to możliwe, zapytaj czy możesz osobiście zobaczyć ich ostatni projekt. Większość renomowanych firm będzie zachwycona tym pomysłem i z chęcią pokażą swoją poprzednią pracę.

#3 Przygotuj się na spotkanie

Jest to bardzo pomocne, gdy po raz pierwszy wybierasz się na spotkanie z firmą. Warto dla nich przygotować brief i mieć jasne wyobrażenie o tym, czego chcesz od gotowego ogrodu i jak będziesz korzystać z różnych, zawartych w jego obszarze przestrzeni. Dobry ogrodnik:

  • chętnie przedstawi sugestie i alternatywy do rozważenia
  • omówi różne techniki budowy wymagane dla każdego elementu.

Takiego właśnie ogrodnika powinieneś szukać.

#4 Dowiedz się ile to będzie kosztować

Posiadanie klarownego zrozumienia budżetu za wykonanie danego projektu może być trudne dla wielu właścicieli domów, szczególnie jeśli nigdy wcześniej nie zakładałeś ogrodu. Jednak określenie budżetu jest bardzo pomocne zarówno dla Ciebie, jak i firmy ogrodniczej – i to nawet jeśli nie wiesz, jakich materiałów chcesz użyć na wstępnych etapach. Jeśli wiesz, jakimi pieniędzmi dysponujesz – ostateczna oferta projektu nie będzie zaskoczeniem. Pamiętaj także, aby uwzględnić podatek VAT w swoich szacunkach.

Najlepiej jest, gdy w momencie kiedy szukasz wykonawcy do założenia swojego ogrodu, wybierzesz pomiędzy trzema najlepszymi i porównasz ich oferty już pod względem samych cen. Każda firma będzie miała inny sposób przedstawienia swoich szacunków, ale bez względu na to, zawsze upewnij się, że wszystko jest na piśmie i poproś o rozbicie każdego elementu, jeśli nie zostało to dla Ciebie w pełni wyjaśnione. Proszę pamiętać, że oszacowanie może zająć trochę czasu, zwłaszcza jeśli istnieją różne elementy wymagane do projektu – na tym momencie więc powinieneś się nieco uzbroić w cierpliwość.

#5 Poznaj harmonogram prac i płatności

Większość firm dostarczy Ci harmonogram prac i termin w odniesieniu do płatności. Niektóre będą tygodniowe lub miesięczne, podczas gdy inne mogą być w formie płatności po kolejnych etapach realizowanych w całym projekcie. Zaliczka również jest normalną praktyką przed rozpoczęciem pracy. Musisz o to wszystko dopytać jeszcze przed podjęciem decyzji, którą firmę ostatecznie wybierasz. Pamiętaj też, że wszelkie zmiany w umowie powinny być uzgodnione na piśmie na każdym etapie zakładania ogrodu, tak aby każda ze stron była w pełni świadoma dodatkowej pracy lub zmian oryginalnego briefu. Zapytaj o to przed podpisaniem umowy, a jeśli zauważysz niechęć ze strony wykonawcy – to jasny znak, że lepiej poszukać gdzie indziej.

Gdzie szukać?

Jeśli nie mamy poleconej firmy, warto skorzystać z Google. Należy uważnie przeczytać ofertę firmy, już po tym łatwo przekonać się czy masz do czynienia z profesjonalistami. Wśród dobrze napisanych ofert zwraca uwagę strona ponadczasowe-ogrody.pl. Możesz na niej przeczytać jak wygląda oferta usług ogrodniczych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj