W sklepach jest bardzo duży wybór donic do ogrodu. Nie wiesz, na które postawić? Czy lepsze będą drewniane, ceramiczne czy rattanowe? Podpowiadamy!

Jakie donice do ogrodu?

Przeglądając oferty sklepów dzięki stronom jak ta: https://homebook.pl/produkty/donice-ogrodowe natrafić można na wiele pięknych donic do ogrodu. Jednak jakie wybrać? Które z modeli sprawdzą się najlepiej w ogrodzie urządzonym w konkretnym stylu? Kiedy postawić na donicę drewnianą, kiedy na ceramiczną, a kiedy najlepiej sprawdzi się rattanowa? Jakie są plusy i minusy każdego rozwiązania?

Donice ogrodowe drewniane

Jeśli w ogrodzie dominuje drewno – z niego wykończony jest taras, meble ogrodowe itp. wówczas warto postawić i na drewniane donice. Doskonale wpasują się w zieleń ogrodu. Świetnie prezentują się z zielenią. Dzięki temu cała aranżacja nabiera naturalności. Donice drewniane są pokryte farbą, która podkreśla atuty drewna, a także zapewnia dobrą impregnację. Dzięki temu stają się odporne na czynniki zewnętrzne. Od wewnątrz drewniane donice pokryte są agrowłókniną, aby nie namakały od wilgoci zawartej w glebie. Donice drewniane trzeba regularnie konserwować. Modele dużych rozmiarów są ciężkie, więc trudno je przestawić.

Ceramiczne doniczki do ogrodu

W przypadku ogrodów zaaranżowanych w śródziemnomorskim stylu idealnie sprawdzają się donice ceramiczne – gliniane. Oczywiście wykonane muszą być z odpowiedniego rodzaju gliny. Doniczki koniecznie muszą posiadać na spodzie otwór, dzięki któremu nadmiar wody będzie mógł wypłynąć. Plusem ceramicznych donic jest to, że dzięki porowatym ściankom przepuszczają powietrze. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko, że przeleje się korzenie. Wadą glinianych donic jest to, że są dość ciężkie, chociaż dzięki temu dobrze przytrzymują wysokie, ciężkie rośliny. Trzeba jednak uważać, by nie stłuc donic podczas prac w ogrodzie.

Ogrodowe doniczki z rattanu

Donice rattanowe, a w zasadzie ze sztucznego jego odpowiednika – technorattanu to opcja idealna zarówno do klasycznie, jak i nowocześnie urządzonego ogrodu. Zwłaszcza, jeśli postawiło się na meble wykonane z tego samego tworzywa. Wówczas cała aranżacja jest spójna. Donice z technorattanu najczęściej są wysokie lub podłużne. W zależności od tego, jakie rośliny chce się w nich posadzić – można wybierać z wielu możliwości. Są zarówno okrągłe, jak i kwadratowe i prostokątne. Małe i w dużych rozmiarach. Wiele donic z technorattanu to tak naprawdę osłonki. W ich wnętrzu znajduje się pojemnik będący doniczką. W niej często jest też zamontowany system nawadniający. To duże ułatwienie – zwłaszcza dla początkujących ogrodników.

Które donice wybrać?

Nie jest łatwo podjąć decyzję o wyborze donic do ogrodu. Głównie z uwagi na to, że znacząco się między sobą różnią. Najlepiej kierować się tym, by pasowały do całej aranżacji. Jak się już decydować na jeden typ – warto przy nim pozostać. Najważniejsze, by zadbać o to, by właściwie dobrać donice do roślin, które się chce w nich uprawiać. To ma znaczenie. Nie można zapomnieć o tym, by nadmiar wody miał jak wypłynąć. W przeciwnym wypadku rośliny mogą szybko skończyć swój żywot.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj