Zmiany pogodowe, coraz mniejsza przewidywalność aury, nowe rekordy temperatur – to zdarzenia, o których głośno się mówi. Wszystkie z nich mają niebagatelne znaczenie w kontekście ochrony roślin przed szkodnikami. Przyroda zmienia się nieustannie, co zaś generuje ryzyko pojawiania się coraz to trudniejszych do pokonania problemów w zabezpieczaniu sadzonek. Jeszcze inną kwestią są finanse i proces zarządzania zasobami w gospodarstwie rolnym. W poniższym materiale przedstawiamy sprawdzone strategie i metody, które pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo plonów.
Metody nowej strategii ochrony roślin
Jakie metody są powszechnie stosowane w celu ochrony roślin przed szkodnikami? Wykorzystuje się zarówno techniki chemiczne, jak i te polegające na mechanicznym zabezpieczaniu sadzonek. Wśród kontrowersyjnych preparatów wymienia się z kolei pestycydy, które zostały owiane złą sławą z powodu niektórych składników chemicznych poszczególnych produktów. Innym sposobem jest kontrola biologiczna, która również skupia się na stosowaniu różnego rodzaju organizmów żywych zwalczających inne organizmy, które przynoszą szkody. Więcej o poszczególnych typach strategicznego zwiększania bezpieczeństwa upraw piszemy w następnym akapicie.
Pięć popularnych metod ochrony roślin przed szkodnikami
Poniżej wyróżniamy pięć najpopularniejszych metod, a dokładniej – całych strategii, dzięki którym możliwe jest zapewnienie lepszej ochrony uprawianych roślin.
- Metody mechaniczne. Polegają na stosowaniu wszelkiego rodzaju barier, które uniemożliwiają szkodnikom dostęp do roślin. Może być to np. włóknina, która zapobiega rozrastaniu się chwastów w wytyczonym obszarze.
- Metody biologiczne. Jest to wykorzystanie innych organizmów do zwalczania szkodników, które może polegać np. na wprowadzeniu drapieżników atakujących konkretne gatunki owadów.
- Metody chemiczne. Opryski, herbicydy i inne substancje, które mogą mieć zarówno naturalne, jak i syntetyczne pochodzenie. Metoda najbardziej kontrowersyjna z uwagi na stosowane w niektórych krajach środki mogące mieć negatywny wpływ na środowisko i jakość żywności.
- Metody genetyczne. Dobór genetyczny roślin odpornych do wegetacji w określonym środowisku. Dzięki nowoczesnym technologiom naukowym możliwe jest także modyfikowanie genetyczne roślin, np. w celu zwiększenia ich wytrzymałości.
- Metody zwiększające różnorodność. Polegają na stosowaniu rotacji upraw, sadzeniu różnorodnych gatunków roślin i sukcesywne dbanie o kondycję gleby.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o temacie ochrony roślin, koniecznie sprawdź najnowsze Wiadomości rolnicze.
Innowacyjne metody monitorowania roślin
Nie ulega wątpliwości, że inwestycje przyczyniają się do zwiększenia efektywności produkcji poszczególnych branż. Tak jest w wielu przypadkach, w tym także w rolnictwie. Czy jednak wydatkowanie finansów na nowe, rolne technologie ochronne ma sens? Wydaje się, że jest to dziedzina, która ma przed sobą ogromną szansę na rozwój. Szczególnie, w kontekście ochrony pól przed zwierzętami, które również mogą szkodzić roślinom. Przykładem może być wykorzystywanie nowoczesnych metod monitorowania, np. za pomocą sensorów umiejscawianych przy glebie. To jednak nie wszystko. Być może, w niedalekiej przyszłości, do powszechnego użytku wejdą drony umożliwiające zdalne spryskiwanie sadzonek naturalnymi substancjami ochronnymi. Problemem w tym momencie mogą być finanse, bo najpewniej same możliwości już istnieją. Pole do rozwoju innowacyjnych metod ochrony roślin jest z pewnością ogromne.