Zmiany pogodowe, coraz mniejsza przewidywalność aury, nowe rekordy temperatur – to zdarzenia, o których głośno się mówi. Wszystkie z nich mają niebagatelne znaczenie w kontekście ochrony roślin przed szkodnikami. Przyroda zmienia się nieustannie, co zaś generuje ryzyko pojawiania się coraz to trudniejszych do pokonania problemów w zabezpieczaniu sadzonek. Jeszcze inną kwestią są finanse i proces zarządzania zasobami w gospodarstwie rolnym. W poniższym materiale przedstawiamy sprawdzone strategie i metody, które pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo plonów.

Metody nowej strategii ochrony roślin

Jakie metody są powszechnie stosowane w celu ochrony roślin przed szkodnikami? Wykorzystuje się zarówno techniki chemiczne, jak i te polegające na mechanicznym zabezpieczaniu sadzonek. Wśród kontrowersyjnych preparatów wymienia się z kolei pestycydy, które zostały owiane złą sławą z powodu niektórych składników chemicznych poszczególnych produktów. Innym sposobem jest kontrola biologiczna, która również skupia się na stosowaniu różnego rodzaju organizmów żywych zwalczających inne organizmy, które przynoszą szkody. Więcej o poszczególnych typach strategicznego zwiększania bezpieczeństwa upraw piszemy w następnym akapicie.

Pięć popularnych metod ochrony roślin przed szkodnikami

Poniżej wyróżniamy pięć najpopularniejszych metod, a dokładniej – całych strategii, dzięki którym możliwe jest zapewnienie lepszej ochrony uprawianych roślin.

  1. Metody mechaniczne. Polegają na stosowaniu wszelkiego rodzaju barier, które uniemożliwiają szkodnikom dostęp do roślin. Może być to np. włóknina, która zapobiega rozrastaniu się chwastów w wytyczonym obszarze.
  2. Metody biologiczne. Jest to wykorzystanie innych organizmów do zwalczania szkodników, które może polegać np. na wprowadzeniu drapieżników atakujących konkretne gatunki owadów.
  3. Metody chemiczne. Opryski, herbicydy i inne substancje, które mogą mieć zarówno naturalne, jak i syntetyczne pochodzenie. Metoda najbardziej kontrowersyjna z uwagi na stosowane w niektórych krajach środki mogące mieć negatywny wpływ na środowisko i jakość żywności.
  4. Metody genetyczne. Dobór genetyczny roślin odpornych do wegetacji w określonym środowisku. Dzięki nowoczesnym technologiom naukowym możliwe jest także modyfikowanie genetyczne roślin, np. w celu zwiększenia ich wytrzymałości.
  5. Metody zwiększające różnorodność. Polegają na stosowaniu rotacji upraw, sadzeniu różnorodnych gatunków roślin i sukcesywne dbanie o kondycję gleby.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o temacie ochrony roślin, koniecznie sprawdź najnowsze Wiadomości rolnicze.

najlepsze metody ochrony roślin przed szkodnikami

Innowacyjne metody monitorowania roślin

Nie ulega wątpliwości, że inwestycje przyczyniają się do zwiększenia efektywności produkcji poszczególnych branż. Tak jest w wielu przypadkach, w tym także w rolnictwie. Czy jednak wydatkowanie finansów na nowe, rolne technologie ochronne ma sens? Wydaje się, że jest to dziedzina, która ma przed sobą ogromną szansę na rozwój. Szczególnie, w kontekście ochrony pól przed zwierzętami, które również mogą szkodzić roślinom. Przykładem może być wykorzystywanie nowoczesnych metod monitorowania, np. za pomocą sensorów umiejscawianych przy glebie. To jednak nie wszystko. Być może, w niedalekiej przyszłości, do powszechnego użytku wejdą drony umożliwiające zdalne spryskiwanie sadzonek naturalnymi substancjami ochronnymi. Problemem w tym momencie mogą być finanse, bo najpewniej same możliwości już istnieją. Pole do rozwoju innowacyjnych metod ochrony roślin jest z pewnością ogromne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj