Hiacynty w doniczkach mają intensywny zapach i piękne różowe, fioletowe, błękitne, czerwone, żółte lub białe kwiaty. Kwiatki w kształcie trąbki rosną w gromadzie, nawet do 40 na pojedynczej łodydze. Hiacynty są powszechnie sprzedawane w doniczkach. Możemy wydłużyć okres kwitnienia, zwracając odpowiednią uwagę na światło i temperaturę.
Hiacynt w doniczce – podlewanie
Podlewajmy hiacynty w doniczkach, aby utrzymać odpowiednią wilgotność gleby, ale unikajmy jednocześnie nadmiernego podlewania. Unikniemy w ten sposób gnicia cebulek. Zapylenie hiacyntów nie jest konieczne, ponieważ składniki odżywcze potrzebne do wzrostu rośliny, znajdują się w bańce. Piaszczysta gleba zapewnia doskonały drenaż. Można to zauważyć wtedy, gdy gleba zaczyna wysychać szybciej niż w przypadku innych roślin domowych. Należy podlewać hiacynta co dwa-trzy dni. Zimą prawdopodobnie będziemy musieli rzadziej go podlewać. Nie pozwólmy, aby gleba całkowicie wyschła, ale jednocześnie nie przelewajmy. Doniczka powinna mieć otwory drenażowe i tackę pod spodem, aby złapać nadmiar wody.
Hiacynt w doniczce – pielęgnacja
Po zasadzeniu cebulek, trzymajmy doniczki w ciemnym miejscu, poniżej 10 stopni Celsjusza. Jeśli mieszkamy w miejscu, w którym temperatura nie jest niższa niż 4 stopnie Celsjusza, możemy je pozostawić na zewnątrz. Do ochrony przed światłem może nam posłużyć brązowy papier lub worek na śmieci. Wiosną należy stopniowo wystawiać doniczki na działanie promieni słonecznych. Po kilku tygodniach, cebulki powinny wyprodukować 3-5 pędów. Wtedy przenieśmy hiacynty w doniczkach do w pełni nasłonecznionego miejsca i pozwólmy im spokojnie zakwitnąć.
Hiacynty w doniczkach zwykle kwitną wiosną, ale nawet, gdy nie kwitną, są wciąż bardzo atrakcyjne. Los każdej doniczkowej rośliny zależy od jej stanu podczas zakupu. Dlatego zwróćmy uwagę, aby miały ciemnozielone i błyszczące liście. Natomiast łodyga powinna być mocna. Hiacynty w doniczkach muszą być posadzone przynajmniej na głębokości 20 cm. Najlepiej rosną w piaszczystej glebie. Unikajmy twardej ziemi, ponieważ nie zapewnia ona wystarczającego drenażu. Dodatkową zaletą hiacyntów w doniczkach jest to, że nie potrzebują dodatkowego nawozu.