Temat zanieczyszczonego powietrza jest szeroko komentowany – nie tylko w mediach, ale również w codziennych rozmowach mieszkańców. Dyskusje można usłyszeć zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych miejscowościach. Szczególnie zimową porą ludzie obawiają się o swoje zdrowie, bo wdychają trujące pyły, a powietrze jest pełne szkodliwych substancji. Gdy smog atakuje, samorządy ostrzegają i odradzają długotrwałe przebywanie poza budynkami. Powstało wiele programów edukacyjnych, przyznawane są dotacje na wymianę pieców, coraz więcej osób wybiera piec gazowy, ale jest to wciąż kropla w morzu potrzeb. Różne starania nie przynoszą pożądanych efektów.

Kraków mówi dość

Stolica Małopolski zdecydowała się na radykalny ruch. Od 1 września 2019 roku w mieście obowiązywać będzie całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Jest to pokłosie uchwały antysmogowej, przyjętej przez radnych województwa małopolskiego. Nowe przepisy dotyczą pieców, ale także kominków i częściowo grillów (zakazane będzie używanie ciężkich urządzeń zainstalowanych na stałe na przykład w ogrodach). Uchwała nie uwzględnia natomiast grillów sezonowych.

Dla wielu mieszkańców zakaz palenia węglem i drewnem oznacza duże kłopoty, bo nie każdy miał w planach kupno pieca gazowego i nie wszystkich stać na taką inwestycję. Teraz krakowianie zostaną do tego przymuszeni, choć wiedzieli o wejściu w życie zakazu już 3 lata temu. Oczywiście są alternatywy: gaz ziemny, propan-butan, biogaz rolniczy, czy lekki olej opałowy. Miejmy nadzieję, że nowe przepisy znacząco poprawią jakość powietrza w Krakowie, który mocno kojarzony jest ze smogiem.

Pora na piec gazowy

Użytkownicy gazowego ogrzewania chwalą sobie jego bezproblemowość. Takie piece nie potrzebują codziennej obsługi, ale trzeba pamiętać o corocznych przeglądach. Piec gazowy może spełniać dwie funkcje i ogrzewać również wodę. Urządzenia te mają zazwyczaj bardzo wysoką sprawność i dzięki temu są oszczędne.

Przeciwnicy pieców gazowych obawiają się wysokich kosztów takiego sposobu ogrzewania domostw. Pojawiają się też opinie, że używanie gazu wcale nie jest droższe, jeśli budynek jest odpowiednio ocieplony. Ponadto piece gazowe mają jeszcze jeden istotny atut – są ekologiczne. Mówiąc w dużym uproszczeniu, nie zanieczyszczają powietrza tak mocno, jak piece węglowe, ponieważ nie wytarza się popiół i pył węglowy.

Czy piec gazowy ma wady?

Są zalety, więc muszą być też wady ogrzewania gazowego. Takie paliwo kosztuje więcej, niż węgiel czy drewno, ale jest bardziej czyste. Również podłączenie do gazociągu do tanich nie należy. Ponadto ceny kotłów i pieców gazowych są dość wysokie i wahają się od 3 do nawet 10 tysięcy złotych. Dużo zależy od rodzaju, marki i przeznaczenia pieca. Polacy coraz częściej decydują się na taki wydatek, również dzięki wsparciu samorządów, które uruchamiają specjalne programy. Mieszkańcy składają wnioski i mogą dostać dofinansowanie na zakup pieca gazowego lub węglowego nowszej generacji. W wielu przypadkach to jedyna możliwość zainwestowania własnych pieniędzy w unowocześnienie ogrzewania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj