Jeżeli zależy Ci na dokładnej pielęgnacji drzew, krzewów oraz bylin, to koniecznie powinieneś przyjrzeć się propozycji sekatorów ogrodowych, dzięki którym dobrze skrócisz własne rośliny. Jest to szczególnie istotne, bowiem normalne podcinanie zagwarantuje im dobre wymogi do rozwoju, a Ty zyskasz zadbaną powierzchnię. Podstawą jest dobór takiego typu sekatora, który będzie dobrze dostosowany do pewnych potrzeb – gdy zatem sprawdzi się sekator kowadełkowy, natomiast do jakich działań najlepszy będzie nożycowy? Sprawdź, który wybrać – sekator kowadełkowy czy nożycowy?

Jak dobrać odpowiedni sekator?

Jeżeli zamierzamy, by wiosenne lub jesienne porządki w ogrodzie szły łatwo oraz gładko, to powinniśmy pamiętać o tym, by sekator był przede wszystkim wygodny oraz pewnie spoczywał w dłoni. Jeżeli mamy ustaloną długą pracę z sekatorem, to należałoby dobrać taki typ, jaki ma praktyczną konstrukcję. Dzięki temu w błyskawiczny sposób uporamy się z pracą, jaka będzie niewątpliwie lżejsza, aniżeli zazwyczaj. Niezwykle istotnym aspektem mówiącym nam o jakości sekatora jest jego ostrze. Najlepszym rozwiązaniem będzie ostrze, które wykonane zostało ze stali kwasoodpornej lub stali węglowej.

Dlaczego warto zainwestować w dobry sekator?

Odpowiednio dobrane i dobrej jakości sekatory minimalizują trud, jaki należy włożyć w przycinanie gałęzi. Dobrze wyprofilowane wygodne rękojeści to mniejsze obciążenie rąk oraz nadgarstka. Zakup markowego sekatora to inwestycja w komfort pracy sadownika. Skorzystają na tym też rośliny, ponieważ ostrza sekatorów odpowiedniej klasy mniej kaleczą cięte miejsca. Dzięki temu rany po cięciu szybciej się goją i są mniej narażone na infekcje. Odpowiedniej klasy sekator posłuży nam także dłużej, więc jego większa cena zwróci się w dłuższym okresie obsługi oraz w lepszej jakości cięciu.

Sekator kowadełkowy czy nożycowy – który lepszy?

Sekator kowadełkowy

sekator kowadełkowy

Sekator kowadełkowy w minionych latach zyskuje większą popularność. To za sprawą rozwijającego się odsetka sadów karłowych. W takich sadach lepiej sprawdza się sekator kowadełkowy, zwłaszcza w wypadku roślin do 60 cm długości, często za sprawą tego, iż „tnie” do końca każdą, nawet najdrobniejszą gałązkę. Sekator kowadełkowy nawet gdy jest trochę stępiony i odrobinę niedokręcony, to wciąż docina. Przy tej samej długości jest również lżejszy od sekatora nożycowego, co usprawnia oraz przyspiesza działanie nim na karłowych drzewkach. To za sprawą mniejszej ilości stali, wykorzystanej do zbudowania ostrza.

Sekator nożycowy

sekator nożycowy

Budowa ostrza, jakie zużywa się z jednej strony, potrzebuje zachowania większej ilości stali. Z tego względu sekatory nożycowe są trochę cięższe niż sekatory kowadełkowe. To z kolei wiąże się z wysoką jakością tego rodzaju narzędzi. Mowa tutaj o odporności oraz długowieczności. Sekatory nożycowe są wykorzystywane przez wiele lat poprzez ekipy siekające sady. Faktem jest także, że sekatory nożycowe dobrej jakości wytrzymują z sukcesami także większe obciążenia.

1 KOMENTARZ

  1. to zależy, czy sekator kowadełkowy czy nożycowy. mi np. lepiej przycina się żywopłoty nożycowym sekatorem, a kowadełkowego używam do przycinki grubszych gałązek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj