Jagody goji uważane są za jedne z najzdrowszych owoców na świecie – być może dlatego zyskują coraz większą popularność jako dodatek do owsianek, koktajli czy nawet zup. W medycynie chińskiej natomiast, stosowane były jako środek leczniczy wspomagający wzrok, wątrobę, poprawiający wytrzymałość, dający efekt pobudzenia.

Dostępność Jagód goji w sklepach zdaje się rosnąć, suszone jagody goji dostać można już niemalże w zwykłym sklepie osiedlowym, bez poszukiwań w sklepach ze zdrową czy egzotyczną żywnością. Niestety, wzrost popularności nie przekłada się na korzystne ceny, więc jeśli chcemy korzystać z tego dobra natury, musimy liczyć się ze sporymi wydatkami.
Chyba, że dysponujemy ogródkiem czy choćby odrobinę większym balkonem. Wtedy możemy zaliczyć się do grona szczęśliwców, którzy będą mogli wyhodować sobie własne jagody goji.

Jagody goji – uprawa w domu

Uprawa jagód goji nie jest bardzo skomplikowana, sama roślina, na której jagody rosną – kolcowój chiński – jest krzewem dorastającym do dwóch-trzech metrów, pokrytym cierniami, owocuje zwykle w drugim roku po posadzeniu, a jego plonowanie to wtedy ok. dwa kilogramy owoców na krzew. Zbiorów możemy oczekiwać jesienią.
Jeśli chodzi o warunki środowiskowe, kolcowój nie jest wymagający, źle znosi tylko gleby gliniaste i podmokłe, poza tym poradzi sobie nawet w ubogim podłożu, choć preferuje odczyn lekko kwaśny.

Z powodzeniem będzie rosnąć nawet w donicy, o ile będzie odpowiednio duża. Ważne, żeby posadzić go na stanowisku słonecznym, które zapewni obfite plony. Jest również rośliną mrozoodporną, choć podczas mroźnych, ale bezśnieżnych zim warto rozważyć okrycie agrowłókniną.

Jagody goji – przycinanie

Wśród zabiegów, które należy przeprowadzać, znajduje się coroczne przycinanie pędów przez pierwsze trzy lata po posadzeniu, co sprzyja lepszemu rozkrzewieniu się rośliny, a tym samym zwiększeniu powierzchni, na której urosną tak oczekiwane jagody goji. Cięcia te najlepiej przeprowadzać wiosną, natomiast przycinanie starszych pędów w celu dopasowania ich do estetyki ogrodu powinno nastąpić jesienią po owocowaniu. Przycinanie ograniczy także ryzyko wystąpienia mączniaka prawdziwego, będącego chorobą grzybową pojawiającą się na krzewach zbyt zagęszczonych.

Jak więc widać, uprawa kolcowoju chińskiego nie jest trudna, a zerwane prosto z krzaka jagody goji mogą stać się odżywczym dodatkiem do wielu domowych dań.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj