Domowe cyklameny perskie potocznie nazywane fiołkami alpejskimi zakwitają zimą. Poznamy je po tym, że kwiaty (najczęściej czerwone, białe lub różowe) rosną na długi szypułkach. Są to jednak bardzo wymagające rośliny ozdobne, więc jeśli decydujemy się na sadzenie tych kwiatów, musimy pamiętać, by o nie dbać w odpowiedni sposób, tak, by zimą mogły się pięknie prezentować w domu.

Fiołek alpejski – sadzenie i rozmnażanie

Ze względu na to, że kwitnienie fiołka alpejskiego przypada zimą, jego uprawa powinna się odbywać w domu (najlepiej w doniczce). Kupione nasiona tego kwiatu powinniśmy zamoczyć w ciepłej wodzi na około 12 godzin. Po tym czasie powinniśmy je wyjąć z wody i opłukać, a następnie posadzić te nasiona w doniczce wypełnionej kompostem.

Nasiona warto posypać warstwą wermikulitu lub kompostu, tak, by cała górna powierzchnia była nim zakryta. Następnie należy to podlać i postawić w ciemnym i raczej chłodnym miejscu (na pewno nie powinniśmy stawiać doniczki w słońcu- np. na oknie).

Fiołek alpejski – pielęgnacja i wymagania

Powinniśmy regularnie sprawdzać doniczkę z kwiatem i podlewać ją. Kiełkowanie tej rośliny może trwać jeden- dwa miesiące i gdy sadzonki się pojawią, doniczkę powinniśmy ustawić już w jasnym miejscu. Gdy pojawią się dwa- trzy liście, roślinny powinny zostać rozsadzone do niewielkich doniczek z kompostem lub ziemią ogrodową.

Gdy rośliny się rozwijają, powinniśmy je przesadzać do coraz większych doniczek i podlewać je regularnie (należy pamiętać, że jest to najważniejszy zabieg pielęgnacyjny, jednak należy robić to w odpowiedni sposób- nie należy podlewać ich do doniczki, tylko nalewać wodę na podstawkę [w niewielkiej ilości] i robić to nie częściej niż raz w tygodniu).

Kwitnienie powinno rozpocząć się po około ośmiu- dziewięciu miesiącach od zasadzenia nasion. Kwiaty powinniśmy potem trzymać w chłodnym miejscu- w temperaturze pokojowej roślinie jest zbyt ciepło; optymalna temperatura w dzień to nie więcej niż 15 stopni Celsjusza.

Fiołek alpejski – uprawa

W czasie kwitnienia, fiołek alpejski może być nawożony- kwiat ten możemy pielęgnować poprzez używanie nawozu do kwiatów doniczkowych (kwitnących), a nawóz powinien być w formie płynnej, dodawanej do wody, którą podlewamy kwiat. Po okresie kwitnienia, należy pozwolić roślinie obeschnąć i pozostawić ją nadal w chłodnym miejscu do momentu wznowienia wegetacji (odpowiednio pielęgnowana roślina może żyć kilka lat).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj