Kominek w salonie to serce domu – pozwala stworzyć przyjemną atmosferę i dodatkowo dogrzać pomieszczenia podczas srogiej zimy. Jednak kominki, podobnie jak wszystkie inne urządzenia grzewcze, wymagają regularnych przeglądów technicznych i odpowiedniej konserwacji. Warto poznać kilka podstawowych zasad prawidłowej eksploatacji kominka, dzięki którym będziemy mogli, jak najdłużej cieszyć się jego ciepłem i unikniemy niepotrzebnych awarii.
Często popełniane błędy podczas użytkowania kominka:
- niska jakość opału,
- gaszenie paleniska wodą – wilgoć w kominku powoduje powstawanie sadzy i może być przyczyną korozji wkładu kominkowego,
- czyszczenie ciepłego kominka – ryzyko uszkodzenia mechanicznego,
- stosowanie domowych detergentów – do czyszczenia kominka służą specjalne preparaty przeznaczone wyłącznie do tego celu,
- czyszczenie szyby kominkowej materiałem ściernym – może to spowodować nieodwracalne zarysowania i uszkodzenie szyby.
Odpowiedni opał
Używanie właściwego drewna do kominka, to pierwsza zasada, której należy przestrzegać, by działał bez zarzutów. Powinno być to wysokiej jakości, starannie wysuszone drewno, nie zawierające jakiejkolwiek wilgoci. Tylko taki opał efektywnie ogrzeje dom i nie spowoduje cofania się dymu w kominie. Drewno dobrze wysuszone gwarantuje wysoką jakość opałową. Najbardziej odpowiednie jest drewno z drzew liściastych, które charakteryzuje się wysoką gęstością i twardością. Nie zawiera ono dużej ilości związków żywicznych, w przeciwieństwie do drewna z drzew iglastych. Żywica jest substancją smolistą, która parując, może tworzyć sadzę na wewnętrznych ściankach kominka i przewodu dymowego – jest to osad niezwykle trudny do usunięcia.
W żadnym wypadku nie można też palić w kominku drewnem lakierowanym, klejonym czy zabezpieczonym środkami chemicznymi – ma to fatalne skutki dla środowiska i naszego zdrowia. Substancje chemiczne zawarte w tego typu, zanieczyszczonym drewnie, mogą też zniszczyć wkład kominkowy.
Dlaczego właściwe czyszczenie kominka jest takie ważne?
Dzięki zastosowaniu odpowiednich zabiegów konserwacyjnych w sezonie grzewczym, gdy kominek jest najbardziej eksploatowany, można nie tylko zmniejszyć ryzyko awarii, ale też wpłynąć na większą wydajność urządzenia. Zanieczyszczenia przewodu kominowego mogą być przyczyną pożaru, dlatego tak ważne jest dbanie o jego regularne i prawidłowe czyszczenie.
Konserwacja wkładu kominkowego
Jak prawidłowo wyczyścić kominek? Na ścianach komory spalania gromadzi się sadza – trzeba ją regularnie usuwać, ponieważ po pewnym czasie może stworzyć warstwę izolacyjną, utrudniającą prawidłowe przekazywanie ciepła przez kominek. Do zachowania czystości paleniska służy szczotka, pogrzebacz i zgarniaczka. Systematycznie należy też opróżniać szufladę popielnika.
Ważne jest też dokładne sprawdzanie stanu uszczelnień korpusu paleniska, uszczelek drzwi oraz szyby. Jak podkreślają eksperci z firmy Defro, podczas samodzielnej konserwacji kominka należy dbać przede wszystkim o czystość sznura. Uszczelnia on drzwiczki i zapobiega przedostawaniu się powietrza do komory spalania. W przypadku uszkodzenia uszczelnień czy śladów zużycia sznura (zagięcia, osmolenie), powinno się je wymienić na nowe. Dzięki temu unikniemy niekontrolowanego dopływu powietrza i usprawnimy proces spalania w kominku.
Czyszczenie szyby
Szyba kominka również brudzi się podczas użytkowania. Co prawda, gdy przestrzegamy zasady palenia suchym, liściastym drewnem, brud osadza się na niej w mniejszym stopniu. Na rynku dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do skutecznego czyszczenia szyb kominkowych. Jeśli zapomnimy o systematycznym czyszczeniu szyby, po pewnym czasie oglądanie płomienia w kominku nie będzie już niczym przyjemnym, bo będzie go zasłaniała zamazana szyba.
Regularny przegląd kominiarski
O szybę i palenisko bez problemu zadbać możemy sami, jednak konserwację przewodu kominowego powinniśmy powierzyć profesjonaliście. Zgodnie z prawem kontrola i konserwacja komina dymowego powinna być wykonywana co najmniej dwa razy w roku. Dlatego powinniśmy zadbać o to, aby w odpowiednim momencie wezwać kominiarza, który sprawdzi drożność instalacji i ewentualnie ją oczyści. Czyste wnętrze komina zagwarantuje właściwy ciąg kominowy, który umożliwi bezpieczne i efektywne palenie w kominku.
Chcesz aby kominek służył Ci przez wiele lat? Stosuj się do naszych rad!
Dowiedz się więcej o nowoczesnych wkładach kominkowych: https://www.defrohome.pl/