Dach oraz elewacja są wizualną wizytówką budynku. Dach oprócz tego, że powinien wyglądać estetycznie musi przede wszystkim być trwały i szczelny. Oczywiście dobrze by było gdyby był również stosunkowo tani. Poniżej znajdziecie kilka informacji, które mogą wam ułatwić poszukiwania odpowiedniego pokrycia dachowego.

Dachówka ceramiczna?

Dachówka ceramiczna należy do najbardziej cenionych materiałów. Wiele osób nie wyobraża sobie zastosowania w swoim domu innego rodzaju pokrycia dachowego. Ma ona swoje niepodważalne zalety jednak w niektórych przypadkach uzasadnione jest wykorzystanie innych materiałów takich jak na przykład dachówka betonowa, blachodachówka czy gont.

Dachówka ceramiczna jest wykonywana poprzez wypalanie z gliny. To bardzo solidny i wytrzymały materiał. Jej trwałość określa się na około sto lat. Ma ona również bardzo estetyczny i klasyczny wygląd, który nadaje budynkowi szlachetności i uroku.

Tańszą odmianą dachówki ceramicznej jest dachówka betonowa. Wykonywana jest ona nie z gliny lecz z barwionej masy betonowej. Cechuje ją nieco mniejsza wytrzymałość na uszkodzenia lecz równie dobrze tłumi hałas.

Niewątpliwą zaletą dachówek jest to że można je wykorzystać nawet w przypadku bardzo nietypowych i skomplikowanych dachów. Wynika to z ich niewielkiej budowy, która ułatwia także ewentualne naprawy pokrycia dachu.

Blachodachówka

Blachodachówka to nic innego jak klasyczna blacha stalowa, która przypomina wizualnie dachówkę dzięki zastosowaniu specjalnego wytłoczenia. Faktycznie jeśli blachodachówka zostanie położona prawidłowo z daleka ciężko odróżnić ją od klasycznej dachówki ceramicznej. Niestety w tym miejscu podobieństwa się kończą.

Blachodachówka jest przede wszystkim znacznie mniej trwała. Warto wybierać taką, która jest jak najlepiej zabezpieczona przed korozją, ponieważ to właśnie ona odpowiada w głównej mierze za niszczenie się blachy. Jeśli blachodachówka zostanie uszkodzona mechanicznie, prawdopodobnie szybko w tym miejscu przerdzewieje.

Blachodachówka ma też swoje zalety. Blacha jest znacznie lżejsza niż dachówka ceramiczna i prostsza w montażu. Jest też znacznie tańsza. Obróbka blachodachówki przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań jest szybka i precyzyjna. Można na przykład zastosować cięcie laserem.

Gont bitumiczny

Gont bitumiczny to szczelny materiał wykonany z tak zwanego bitumu (wodoszczelnej masy asfaltowej). Dach pokryty gontem jest trwały, lekki i odporny na działanie warunków atmosferycznych. Materiały wykonane z bitumu są też łatwe w montażu i stosunkowo tanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj