Borówka amerykańska to wynalazek XX wieku. Jest bardzo smaczna, ale może też stanowić atrakcyjny dodatek do ogólnego krajobrazu. Posiada szkarłatne liście i kremowo-białe, dzwonkowate, wiosenne kwiaty.

Borówka amerykańska – odmiana i porady

Borówki amerykańskie są ulubionymi przekąskami głodnych ptaków, dlatego zaleca się, aby zabezpieczyć krzaki siatką. Jeśli chodzi o odmiany, należy przede wszystkim pamiętać, że ze względu na porę dojrzewania, możemy wyróżnić wczesne, średnio-późne i późne odmiany. Do wczesnych możemy zaliczyć: Bluetta, Earliblue, Duke, Patriot, Spartan. Do średnio-późnych możemy zaliczyć: Bluejay, Bluecrop. Do późnych odmian możemy zaliczyć: Brigitta, Bluegold, Darrow.

Borówki amerykańskie są po części samopylnymi roślinami, dlatego warto sadzić dwie lub więcej odmian. Dzięki temu będziemy mieć piękne i wielkie owoce. Przedłużymy też sezon zbiorów.

Borówka amerykańska – uprawa

Do uprawy borówek amerykańskich wybierzmy słoneczne, osłonięte miejsce. Borówki amerykańskie są odporne na cień i lepiej rozwijają się w słońcu. Należy je uprawiać w kwaśnej glebie. Najlepiej, by pH mieściło się w zakresie 4-5. Glebę można zakwaszać przez mieszanie niewielkiej ilości granulowanej siarki z ziemią na kilka miesięcy przed sadzeniem. Borówka amerykańska jest rośliną o płytkich korzeniach. Dlatego należy wybrać glebę, która zatrzymuje wilgoć, ale także dobrze drenuje i nie pozostaje ciągle mokra.

Borówka amerykańska – sadzenie

Borówki amerykańskie można uprawiać w pojemnikach. Wtedy zapewnimy im lepszą ochronę przed ptakami i innymi stworzeniami. Rośliny będą też bardziej odporne na choroby, łatwiejsze do zbioru i przenoszenia w razie potrzeby. Użyjmy dużego pojemnika z otworami drenażowymi. Zastosujmy specjalną mieszankę, przeznaczoną dla roślin kwaśnych lub wymieszajmy piaszczystą glebę z mchem torfowym i kompostem. Posadźmy krzew w pojemniku i dobrze podlejmy. Dodajmy ściółkę na wierzchu gleby. Umieśćmy pojemnik w dobrze nasłonecznionym miejscu. Zachowajmy odpowiednią wilgotność gleby. Możemy też owinąć pojemnik słomą lub płótnem, jeśli boimy się przymrozków.

Borówka amerykańska – pielęgnacja

Chochoł, utrzymujący wilgotny system płytkich borówek amerykańskich jest niezbędny. Po zasadzeniu krzewów należy wokół krzaków podsypać 2-4 calową warstwę zrębków, trocin lub igieł sosnowych. Należy też pamiętać o odpowiedniej ilości wody. Zasłońmy siatką dojrzewające borówki amerykańskie, aby je osłonić przed ptakami i innymi zwierzętami. Nie zbierajmy owoców w pierwszym roku po posadzeniu borówek amerykańskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj