Dom szkieletowy wyróżnia się swoją drewnianą konstrukcją. Różni się od budowli murowanych szybszą budową i mniejszymi kosztami budowy. O czym musisz pamiętać, zanim zaczniesz budowę domu szkieletowego?
Czym jest dom szkieletowy?
Dom szkieletowy to konstrukcja, którą obecnie rzadko się stosuje. Budowę można rozpocząć o każdej porze roku i trwa ona znacznie krócej niż w przypadku budynków murowanych. Ze względu na swoją konstrukcję, są bardzo energooszczędne. To popularna metoda budowy szczególnie za granicą. W przypadku polskich warunków atmosferycznych, warto zadbać o dodatkową termoizolację. Trzeba pamiętać o tym, aby konstrukcja miała odpowiedni system wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Domy szkieletowe mogą być budowane od podstaw na placu budowy lub ich półfabrykaty najpierw wykonywane są w fabrykach, a następnie są dostarczane na konkretnych etapach prac. Warto wziąć pod uwagę, że koszty budowy domu szkieletowego w większości przypadku ponosi się od razu, w czym mogą pomóc pożyczki online.
Istnieją trzy style budynków szkieletowych. Pierwszy z nich to dom kanadyjski, który wypełniony jest wełną mineralną. Dzięki temu, domownicy mogą oszczędzić na ogrzewaniu. Domy tego typu są popularne w Stanach Zjednoczonych, a ich konstrukcja jest często narażona na uszkodzenia spowodowane warunkami atmosferycznymi. Drugim rodzajem jest dom szwedzki lub skandynawski, którego konstrukcja opiera się na belkach pionowych i podtrzymujących stropy. Elewację można wykonać z cegły okładzinowej lub tynku cienkowarstwowego. Trzecim domem jest niemiecki, którego konstrukcja jest cięższa i bardziej solidna.
Projekt domu szkieletowego
Pierwszym etapem jest wybór odpowiedniego projektu domu szkieletowego. Warto wynająć do tego doświadczonego architekta, który pomoże wybrać odpowiednie rozwiązanie, np. rodzaj dachu czy instalacji grzewczej. Gotowy projekt jest tańszy niż w przypadku tworzenia go od zera, a jego koszt to od 2000 do 4000 złotych. Im bardziej skomplikowana konstrukcja i większy prestiż pracowni projektowej, tym opłaty są wyższe. Warto wziąć pod uwagę pożyczki online, które pomogą sfinansować dobry projekt domu szkieletowego. W projekcie trzeba uwzględnić, czy budynek ma być parterowy czy z poddaszem.
Koszty budowy domu szkieletowego
Pierwszym etapem budowy jest przygotowanie gruntu. Koszt jest zależny od tego, czy podłożem będzie płyta betonowa czy strop drewniany. Następnie, muszą być zamontowane wszystkie elementy konstrukcyjne, w tym także podłoga. Wewnątrz należy połączyć ściany zewnętrzne z działowymi, z kolei na zewnątrz zamontować płyty poszycia na ścianach oraz wstępne pokrycie dachu płytą lub folią dachową, a także papą. Na tym etapie dom szkieletowy ma otwarty stan surowy. Po wykonaniu pokrycia dachu, zamontowaniu rynien oraz okien i drzwi, określa się stan domu jako zamknięty surowy. Koszt budowy domu szkieletowego w takim stanie to około 200 000 – 250 000 złotych. Do tego należy doliczyć koszty wykonania elewacji i instalacji kanalizacyjno-hydraulicznej, elektrycznej oraz grzewczej. Trzeba także wziąć pod uwagę izolację cieplną ścian zewnętrznych, a także stropu. Jeśli chcesz od razu rozpocząć wykończenie wnętrza, weź pod uwagę pożyczki online. Pomogą sfinansować montaż drzwi wewnętrznych, parapetów, malowanie ścian oraz ułożenie płytek. Na tym etapie trzeba także zamontować gniazdka elektryczne oraz ułożyć podłogę.