Stropy wykonane z drewna stosowane są przede wszystkim w budynkach z lekkiej, drewnianej konstrukcji. Materiał ten ma wielu zwolenników, jednak warto podkreślić, że w budownictwie należy traktować go z niezwykłą starannością, dbałością o szczegóły, znajomością jego ograniczeń oraz nowoczesnych technologii.

Przewagą drewna w dużym stopniu jest atrakcyjny wygląd, specyficzny urok, naturalność, ale i trwałość oraz praktyczna użyteczność. Drewniane belki stropowe są nawet kilkukrotnie lżejsze od tych żelbetonowych. Wykonane są z na tyle lekkiego tworzywa, że można je układać i montować bez użycia urządzeń dźwigowych. Co więcej, montuje się je „na sucho”, a to pozwala uniknąć wilgoci technologicznej i umożliwia obciążenie ich zaraz po wykonaniu. Trzeba jednak przyznać, że wyzwaniem przy montażu jest odpowiednia izolacja akustyczna.

Dowiedz się w jaki sposób należy montować drewniane belki stropowe, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje drewnianych stropów i na który warto się zdecydować.

Stropy belkowe w wersji tradycyjnej

Tradycyjne belki drewniane montuje się głównie w murowanych lub drewnianych budynkach mieszkalnych. Sama konstrukcja składa się z belek opartych na ścianach oraz podłogi z desek ułożonej na belkach rozmieszczonych w odpowiedniej odległości. Pomiędzy belki należy umieścić wełnę mineralną – jej rolą jest izolacja akustyczna. Na pierwszą warstwę belek zwykle układa się drugą, która pełni rolę ozdobną. Od spodu natomiast można wbudować sufit podwieszany, który zakryje elementy konstrukcji. Aby wykorzystać walory estetyczne drewna i wyeksponować walory dekoracyjne belek można pozostać przy odsłoniętej konstrukcji. Wiąże się to oczywiście z koniecznością precyzyjnego wykonania wszystkich elementów stropu.

Lekkie stropy żebrowe

Stropy żebrowe stosuje się głównie w nowoczesnym budownictwie, w domach o lekkiej szkieletowej konstrukcji z drewna. Konstrukcja takiego stropu to gęsto rozmieszczone belki drewniane (żebra) i poszycia. Belki stropowe mają grubość około 5 cm, a ich wysokość uzależniona jest od obciążeń i rozpiętości stropu (zazwyczaj 20-28 cm), z kolei długość dochodzi nawet do 5 m.

Drewniane belki stropowe należy usztywnić przewiązkami w formie desek, drewnianymi łatami lub taśmami stalowymi. Do górnej strony żeber należy zamontować poszycie, natomiast od spodu konstrukcję osłania się sufitem w formie płyt kartonowo-gipsowych. Konstrukcje dodatkowo wypełnia się wełną mineralną, co pozwala tłumić dźwięki i chronić drewniane belki stropowe przed dostępem ognia.

Warto nadmienić, że tego typu stropy są niedrogie jeśli chodzi o materiał i znacznie łatwiejsze do wykonania od tych tradycyjnych.

Drewniane stropy belkowo-żebrowe

Konstrukcja tego typu stropów polega na łączeniu belek i żeber. Metoda polega na opieraniu żeber na belkach lub doczepianiu ich za pomocą wsporników wykonanych z metalu. Rozpiętość takiego stropu dochodzi do 15 m. Watro zaznaczyć, że przy jego budowie zużywa się mniej drewna, co oznacza mniejsze koszty materiału, jednak samo wykonanie jest droższe.

Budowa stropów drewnianych

Stropy wykonane z drewna składają się z belek nośnych oraz poszycia. To poszycie przenosi wszelkie obciążenia użytkowe z podłogi na belki stropowe. Te z kolei przenoszą je na inne elementy konstrukcji budynku – ściany i słupy. Obciążenie może być również przenoszone na inne belki, a następnie na elementy niższych kondygnacji. Tak zbudowane stropy świetnie sprawdzą się na przykład pod użytkowym poddaszem, gdzie nie są wymagane dodatkowe działania związane z izolacją dźwięków. Do belek stropowych mocuje się deski podłogowe, które łączy się na pióro i wpust. Taka konstrukcja tworzy jednocześnie podłogę, poszycie konstrukcyjne stropu oraz sufit.

Dociążenie drewnianego stropu

Ważną kwestią jest dociążenie drewnianego stropu. Nawet lekki strop może znosić rozmaite obciążenia, jednak jest bardzo podatny na drgania, które bywają uciążliwe. Można zauważyć, że w momencie większego obciążenia, a więc gdy na stropie pojawia się więcej elementów, drgania są mniej odczuwalne. Aby je niemal całkowicie wyeliminować, można dociążyć poszycie odpowiednią posadzką. Wówczas wzrośnie masa stropu i poprawi się akustyka budynku. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że konstrukcja musi być solidna i wytrzymała.

Okazuje się, że strop można wzmocnić, stosując masywne belki drewniane. Trudno jednak zdobyć taki materiał – zwłaszcza, że drewno powinno być wysezonowane, dlatego inną opcją jest zmniejszenie rozstawu belek.

Izolacja akustyczna

Drewniane stropy z całą swoją konstrukcją nie stanowią większej bariery w przenoszeniu dźwięków, dlatego już na etapie montażu warto pomyśleć o odpowiednim wyciszeniu. Dobrym materiałem jest wspominana wyżej wełna mineralna, którą należy ułożyć pomiędzy poszyciem a sufitem.

Kolejna propozycja to montaż sufitu podwieszanego. W tym przypadku wykorzystuje się płyty kartonowo-gipsowe, a pomiędzy belki stropowe a poszycie montuje się specjalne przekładki. Ze względu na fakt, że sufit podwieszany całkowicie zakrywa drewniane elementy ta metoda wyciszenia sprawdzi się w budynkach, gdzie drewniane belki są wyłącznie elementem konstrukcyjnym, a nie dekoracyjnym.

Może się okazać, ze drewniany strop będzie nie tylko rezonował dźwięki, ale również sam je wytwarzał. Ma to związek z pracą drewna, jak i samej konstrukcji, która pod wpływem obciążeń powoduje uginanie się fragmentów poszycia czy belek. Aby zmniejszyć dyskomfort spowodowanym ciągłym skrzypieniem podłogi i sufitu, należy zadbać o odpowiednią sztywność stropu, do połączeń drewnianych elementów używać wyłącznie specjalnych wkrętów do drewna, zadbać o odpowiednie przyleganie poszycia do belek stropowych. Trzeba również zachować niewielkie przerwy pomiędzy deskami, bądź płytami poszycia i w żadnym wypadku nie dopuścić do przeciążenia stropu.

Na koniec warto podkreślić, że decyzja o tym, czy warto zdecydować się na drewniany strop powinna być uzależniona od tego, jakie ściany będą stanowiły konstrukcję całego budynku. Już na etapie projektowania należy precyzyjnie określić ich położenie na stropie i – w razie potrzeby – zadbać o większą nośność, odpowiednie ugięcia oraz dociążenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj