Odpowiednie żywienie kur niosek jest szczególnie ważną sprawą, bowiem pozwoli ono nie jedynie na utrzymanie ptaków w odpowiedniej formie przy dużym stopniu nieśności jaj, jednak również na osiągnięcie jaj o planowanych atutach użytkowych oraz odpowiedniej jakości, jaka gwarantowałaby prawidłowy rozwój lęgów. Należy pamiętać, że odpowiednie żywienie kur niosek połączone jest z budową anatomiczną przewodu pokarmowego kur, jaki jest stosunkowo krótki, szczególnie w stosunku do długości ciała. Dodatkowo właściwość ta wynika też z przedwczesnego dojrzewania płciowego oraz niezwykle dużego wzrostu kur. Sprawdź, jakie zboże dla kur niosek będzie najlepsze, by ptaki były zdrowe i nieśność jaj była prawidłowa.

Jakie zboże dla kur niosek? Pszenica, kukurydza oraz jęczmień

Pszenica to najcenniejsze źródło białka, jakie przy tym ma małą ilość włókna. Ziarno charakteryzuje też duża wartość energetyczna, więc także jest zbożem, jakie powszechnie wykorzystuje się w karmieniu drobiu nieśnego. Żywienie kur niosek opiera się też na kukurydzy, jaka – identycznie jak w wypadku pszenicy – prezentuje się dużą wartością energetyczną. Jest źródłem prowitaminy A (karotenu). Żółte ziarno kukurydzy zawiera szereg barwników roślinnych, jakie niejednokrotnie przyczyniają się do mocniejszego zabarwienia żółtka jajek.

Kukurydza jest często wykorzystywana w żywieniu kur niosek – jest niezwykle chętnie przez nie jedzona oraz odpowiednio wchłaniana, natomiast przy tym działa dobrze na barwę żółtek jajek. Lubiana przez ptaki oraz odpowiednio trawiona jest również pszenica. Nie należy zapominać o otrębach pszenicznych, które nie mogą stanowić więcej 15% mieszaniny, bowiem nadmierne ich jedzenie przez kury nioski zagraża biegunką w stadzie. Otręby są bogatym źródłem elementów mineralnych oraz witamin z grupy B.

jakie zboże dla kur niosek

Jęczmień i żyto w karmieniu niosek nie będzie najlepszym pomysłem. Zawierają one bowiem substancje antyodżywcze, poprzez które zboże nie jest prawidłowo trawione przez nioski, co podobnie jak otręby, może powodować biegunki.

Celem wyboru dobrego planu żywieniowego kur niosek jest uzyskanie jak największej nieśności w stadzie. Jajka powinny charakteryzować się smakowitością, neutralnym zapachem oraz być właściwych rozmiarów. W wypadku jaj lęgowych muszą one mieć tendencje do odpowiedniego rozwoju zarodka znajdującego się w środku. Dzisiejsze kury nioski wcześnie uzyskują dojrzałość oraz charakteryzują się intensywnym wzrostem. Jako źródło białka zwierzęcego można zastosować odtłuszczone mleko w proszku czy suszoną serwatkę.

Jaka żywność pełnoporcjowa dla kur niosek w przyległym chowie?

Pasz tego rodzaju jest niezwykle mnóstwo. Możemy je kupować przez Internet, na rynku w większych aglomeracjach, czy u hurtowników firm paszowych. Przed zakupem paszy dla niosek warto przeczytać etykiety, na których bezapelacyjnie powinny znajdować się procentowe zawartości elementów pożywnych, jak i składników mieszaniny. Powszechnie karmy dla kur niosek zawierają pszenicę, kukurydzę, słonecznik, mały dodatek oleju roślinnego, kredę pastewną, sól oraz wywary.

1 KOMENTARZ

  1. Dobry poradnik. Wlasnie zabieram kupiłem kilka kurczaków i sie zastanawiałem jaka karma dla kur niosek się sprawdzi najlepiej. Dzieki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj