Co to jest aerator i wertykulator?

Aerator i wertykulator to urządzenia, które służą do pielęgnacji trawnika. Pozwala również na wykonanie zabiegów nacinania i napowietrzania darni. Zastosowanie tych urządzeń pozwala nie tylko na poprawę wyglądu trawnika, ale również na ograniczenie ryzyka wystąpienia chorób.Wertykulacja pozwala na wykonanie nacięć darni na głębokości ok. 1.5-2 cm. Wertykulowanie pozwala pośrednio usunąć chwasty i mech.

Aeratory posiadają gęste kolce lub rurki. Napowietrzanie gleby korzystnie wpływa na rozwój roślin. Aeratory i wertykulatory różnią się formą, technologią, jakością użytych materiałów oraz systemem nakłuwania/napowietrzania. Wszystkie czynności związane z użyciem aeratora i wertykulatora mogą być wykonywane przez cały sezon.

Jak wybrać aerator i wertykulator?

Najtańsze są aeratory i wertykulatory ręczne. Droższe, ale lepsze w działaniu są urządzenia z napędem spalinowym lub elektrycznym. Koszt zakupu takiego urządzenia wynosi kilkaset złotych. Sprzęty, które zostały wykonane ze stopów metali są bardzo wytrzymałe. Wybierając sprzęt należy zwrócić uwagę najpierw na  napęd. Urządzenia elektryczne są ciche w pracy oraz bardziej ekologiczne. Potrzebują źródła zasilania i nadają się do mniejszych ogrodów.

Jaki wertykulator i aerator kupić?

Dokonując zakupu należy sprawdzić długość przewodu. Wertykulatory i aeratory spalinowe mogą być stosowane na każdej powierzchni. Urządzenia elektryczne i spalinowe różnią się wagą oraz mobilnością. Urządzenia elektryczne ważą w przedziale 6-20 kg, a spalinowe są cięższe. Zapamiętać należy, że moc powinna zostać dobrana do powierzchni działki. Wydajność silnika odpowiada za sprawne wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych naszego trawnika.

Aerator i wertykulator mają bardzo duży atut, a jest nim szerokość robocza, ponieważ to od niej zależy ile trawnika uda się objąć. Związku z tym im większy parametry, tym szybciej przeprowadzimy zabieg pielęgnacji trawnika. Parametrem istotnym jest też głębokość robocza, ponieważ od niej zależy skuteczność pielęgnacji naszego trawnika. Głębokość maksymalna i duża jest ważna przy aeratorze.

Jakie dodatki do sprzętu?

Sprzęt może być wyposażony w kosz, który pozwoli na gromadzenie odpadków. Składana rączka pozwoli na czasowe zmniejszenie rozmiarów urządzenia. Zakupując sprzęt warto zwrócić czy możliwa jest regulacja wysokości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj