Powszechna cyfryzacja i uzależnienie pracy od rozmaitych urządzeń elektrycznych przyniosły konsekwencje w postaci plączących się w każdym zakamarku kabli. Przewody komputerowe, internetowe i telekomunikacyjne stanowią typowe elementy „wystroju” w każdym większym biurze. Są niezbędne, jednak niestety stanowią nieestetyczny element, z którym trudno sobie poradzić. W poskromieniu tego chaosu mogą pomóc opaski zaciskowe. Czym są?
Dlaczego warto spinać kable w wiązki?
Praca biurowa wiąże się przede wszystkim z wypełnianiem dokumentacji. Jednak czasy, w których wystarczał do tego tylko papier i inkaust, dawno minęły. Obecnie cyfryzacja i komputeryzacja na dobre wpisały się w biurowe realia. Monitory, klawiatury, jednostki centralne, drukarki, skanery, faksy, kserokopiarki, niszczarki – urządzeń w biurowej panoramie jest naprawdę wiele. Ich obecność jest konieczna do przygotowywania sprawozdań, raportów, faktur czy przyjmowania zamówień klientów. W dużym stopniu również prowadzenie korespondencji przeniosło się do sieci. Zamiast pozbywania się z biura wszystkich urządzeń (co w gruncie rzeczy jest niewykonalne), wystarczy uporządkować przewody, tak, aby nie stanowiły potencjalnego zagrożenia. W ten sposób automatycznie minimalizuje się ryzyko drobnych wypadków spowodowanych potknięciem. Poza tym, przewody zebrane w wiązki wyglądają znacznie estetyczniej. A najłatwiej zrobić to przy pomocy opasek zaciskowych.
Czym są opaski zaciskowe?
Opaski zaciskowe (lub inaczej opaski kablowe, trytytki) są elastycznymi obejmami wykonanymi z tworzyw sztucznych. Służą do szybkiego łączenia kabli i przewodów. Powstały w odpowiedzi na rozwój elektryczności i technologii. Mimo że konstrukcja trytytek wydaje się bardzo prosta, to wbrew pozorom została dokładnie przemyślana.
Opaski kablowe – zasada działania
Standardowe obejmy składają się wyłącznie z ząbkowanej taśmy zakończonej szpicem z jednej strony i zamkiem mocującym z drugiej. Aby zacisnąć pętlę na wiązce przewodów, wystarczy przeciągnąć taśmę przez otwór. Dzięki odpowiednio wyprofilowanemu pochyleniu ząbków jej wyszarpnięcie staje się niemożliwe. W ten sposób powstaje solidne, trwałe i atrakcyjne wizualnie łączenie. Warto dodać, że w profesjonalnych sklepach oferujących akcesoria mocujące, takich jak Opaskikablowe.pl, można znaleźć opaski kablowe w różnych rozmiarach. Sprawia to, że dopasowanie ich do średnicy wiązki nie przysparza trudu.
Na co zwrócić uwagę, przed zakupem opasek kablowych?
Na parametry wytrzymałościowe i materiał, z którego zostały wykonane. W zasadzie obie te kwestie mocno się ze sobą łączą. Opaski zaciskowe wykonuje się zwykle z tworzyw sztucznych – przeważnie poliamidu lub polietylenu. Oba te tworzywa charakteryzują się podobnymi właściwościami. Zapewniają więc obejmom odpowiednią wytrzymałość mechaniczną i zmęczeniową. Opaski kablowe powinny być też odporne na ścieranie i substancje chemiczne, choć w biurze raczej nie będą narażone na kontakt z kwasami i rozpuszczalnikami. Trytytki świetnie znoszą pracę w temperaturach o szerokim zakresie (nawet od około -40°C do +85°C), więc warunki biurowe nie będą im straszne. Co istotne, opaski kablowe odznaczają się niską chłonnością wody, co oznacza, że nie będą zbierały wilgoci. Wszystkie te cechy składają się w jedno – długą żywotność. Raz uporządkowane przewody będą trwały w spójnej wiązce, dopóki ktoś nie przetnie trytytki.
Gdzie można kupić trytytki?
W zasadzie dostępne są w każdym większym markecie budowlanym. Jednak najpewniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnych internetowych sklepów branżowych. Szczególnie jeśli oczekuje się porady, dotyczącej wyboru właściwej opaski. Co więcej, u dobrych dystrybutorów można liczyć na gwarancję producencką.
nie tylko w biurze się sprawdzają trytytki. w domu wszystkie kable mam pospinane 😀