Wiosna to idealny moment na uporządkowanie ogródka i posadzenie w nim nowych roślin. Jak zabrać się do urządzania ogródka w zacienionej przestrzeni? W tym artykule podpowiadamy, jakie rośliny ogrodowe lubią cień i sprawdzą się idealnie w Twoim ogrodzie. 

Rodzaj cienia ma znaczenie

Na to, jakie rośliny ogrodowe możesz posadzić w swoim zacienionym ogrodzie, wpływ ma rodzaj cienia. Niektóre miejsca zacienione będą całkowicie, na przykład ze względu na sąsiedztwo wysokich drzew lub budowli. Do innych miejsc słońce będzie docierało przez określoną ilość czasu w przeciągu dnia. Miejsca nasłonecznione ok. 3 – 4 godziny dziennie nazywane są półcieniem. Natomiast termin świetlisty cień odnosi się do miejsc, w których światło słoneczne rozpraszane jest przez korony drzew.

Cieniolubne rośliny ozdobne

Najpopularniejszymi roślinami, które lubią cień, są paprocie i bluszcze. Jednak nie są to jedyne gatunki, które dobrze znoszą brak lub niewielką ilość promieni słonecznych. Cieniste miejsca w ogrodzie można obsadzić także bylinami: zawilcem mieszańcowym, trójlistem wielkokwiatowym czy gajowcem żółtym. 

Świetnie sprawdzą się również takie rośliny, jak konwalie, barwinki, śnieżyczki czy hortensje ogrodowe. Roślinami ogrodowymi, które lubią cień są też krzewy takie jak bukszpan oraz różanecznik, który przepięknie kwitnie. 

jakie rośliny ogrodowe lubią cień

Egzotyczne rośliny ogrodowe, które lubią cień

Jeżeli zastanawiasz się, jakie egzotyczne rośliny ogrodowe lubią cień, wypróbuj posadzenie w swoim ogrodzie oliwek. Jest to nie tylko niezwykle piękne drzewko hodowane w warunkach niewielkiego naświetlenia, ale również możliwość hodowania własnych oliwek, które w Polsce są rarytasem. 

Inną egzotyczną rośliną, która lubi cień, jest palma oraz banan. Gatunkiem palmy przystosowanym do hodowli w polskich warunkach klimatycznych jest europejska karłatka niska. Aby z powodzeniem hodować palmy w zacienionym ogrodzie należy najpierw zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie przed mrozem i opadami śniegu. 

Egzotyczne rośliny w zacienionym ogrodzie z pewnością zadziwią wszystkich gości i będą cieszyły oko domowników. Wymagają jednak bardzo dużej troski i poświęconego czasu. Warto zastanowić się więc, czy jesteśmy w stanie odpowiednio o nie zadbać zanim je posadzimy. 

Weź pod uwagę rodzaj gleby

Sama ilość światła to za mało, żeby z sukcesem hodować rośliny. Równie istotne jest zakwaszenie i nawodnienie gleby. Wspomniany wyżej różanecznik potrzebuje gleby kwaśnej i mocno nawilżonej. 

Glebę pod roślinami ogrodowymi, które lubią cień należy także odpowiednio nawozić dobranymi do potrzeb konkretnych roślin preparatami. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj