Wymię krowy zbudowane jest z niezwykle delikatnych tkanek. Częste dojenie zwierzęcia bez zastosowania odpowiedniej pielęgnacji może prowadzić do zapalenia lub obrzęku wymienia. Już dziś zadbaj o swoje bydło i ciesz się długotrwałą produkcją mleka i zdrowymi krowami.

Dlaczego należy smarować wymię u krowy?

Mleko to źródło rozmaitych wartości odżywczych, jak wapń, fosfor, potas i magnez oraz witaminy z grup B, A, D i E. Aby napój był zawsze najwyższej jakości, należy zadbać o zdrowie fizyczne bydła. Zdrowe wymiona i strzyki u krowy mają ogromny wpływ na produkcję mleka.

Odpowiednio przygotowane do doju wymię zmniejsza ryzyko powstania niechcianych zapaleń i namnażania się bakterii. Miej na uwadze, że wymiona to narząd odsłonięty – nie są w żaden sposób zabezpieczone. Nie pokrywa je sierść czy dodatkowa tkanka.

Zapalenie wymienia – objawy

Zapalenie wymion, znane inaczej jako mastitis, to jedna z najczęstszych chorób bydła mlecznego. stan, w którym narząd zwierzęcia staje się zaczerwieniony, bolesny. Pojawia się obrzęk powstający z powodu nagromadzenia się płynów w przestrzeniach śródmiąższowych tkanek wymienia. W trakcie trwania choroby w mleku może pojawić się krew oraz ropa. Napój zmienia czasami swój zapach.

Przyczyny powstawania zapalenia wymienia

Mastitis występuje najczęściej w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich jest przenoszenie choroby przez sprzęt lub osoby odpowiedzialne za dojenie. Bakterie w trakcie dojenia osadzają się na dłoniach lub elementach maszyn. Aby skutecznie zapobiegać nagromadzeniu patogenów, stosuj odpowiednie preparaty do ochrony wymion i pamiętaj o częstym myciu rąk i sprzętu. W drugim przypadku odpowiedzialnym za obrzęk wymienia jest namnażanie bakterii w stadach krów mlecznych, a konkretniej w ich legowiskach.

Pamiętaj, że mastitis ma wpływ nie tylko na prawidłową produkcję mleka – zapalenia wymienia wpływa także na ogólne zdrowie i samopoczucie krowy. Każdy przypadek choroby wymaga konsultacji przez lekarza weterynarii i wdrożenia odpowiedniej terapii.

Właściwa pielęgnacja wymion krów mlecznych – najlepsze sposoby

Aby uniknąć długotrwałego leczenia chorób wymion, stosuj odpowiednią profilaktykę. Postaw na sprawdzone środki do ochrony doju od zaufanych producentów. Zawsze zakładaj rękawice ochronne – np. te wykonane z nitrylu. Regularnie dezynfekuj i czyść stanowiska oraz legowiska bydła.

Zabezpieczaj wymienia środkami zapobiegającymi mastitis. Jeśli nie wiesz, czym smarować wymię u krowy, spieszymy z pomocą. Nanoś maść ochronną, która utworzy filtr ochronny na tkanki zwierzęcia. To zminimalizuje przyczyny roznoszenia się choroby. Preparaty zawierają naturalne składniki dbające o delikatne tkanki zwierząt.

Zadbaj o dobry stan zdrowia w Twoim stadzie i postaw na częste kontrole u lekarza weterynarii. Wyeliminuj wszelkie błędy żywieniowe. Otocz szczególną opieką krowy po porodzie i jak najczęściej smaruj ich wymiona i zadbaj o wypoczynek. Przy odpowiedniej profilaktyce możesz zminimalizować rozprzestrzenianie mastitis. Zauważysz również, że znacząco wzrasta wskaźnik wyleczeń, a zwierzęta będą szczęśliwsze.

Aby wymię Twojej krowy mlecznej pozostało zdrowe, już teraz zapoznaj się z ofertą sklepu Lewmik.pl Czekają tam na Ciebie wszystkie potrzebne produkty do higieny bydła!

Czy wiesz już, czym smarować wymię u krowy?

Mamy nadzieję, że ten artykuł okazał się być pomocny i znalazłeś tu cenne wskazówki. Już dziś zadbaj o wysoki poziom higieny i nawilżenia wymion Twoich krów z odpowiednimi produktami. Pamiętaj, że wymię krowy jest szczególnie narażone na otarcia i choroby bakteryjne. Aby produkcja mleka pozostała niezachwiana, smaruj i oczyszczaj wymiona krów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj