Wiosna to czas, w którym warto wykonać kilka prac pielęgnacyjnych w ogrodzie. Nie tylko krzewy i drzewa, ale również trawnik wymagają odświeżenia po zimie. Jakie zabiegi warto rozpocząć w maju?

Wertykulacja i aeracja trawnika – zabieg, który poprawi wzrost darni

Każdego roku trawa w ogrodzie wymaga rewitalizacji. Spóźnialskim, którzy nie przeprowadzili wertykulacji trawnika na przełomie marca i kwietnia przypominamy, że wciąż nie jest na nią za późno. Nie warto jednak dłużej zwlekać. Zanim przystąpimy do zabiegu, musimy oczyścić trawnik ze starych liści. Do tego celu świetnie sprawdzi się dmuchawa do liści, która pozwoli bez wysiłku oczyścić darń z większych zanieczyszczeń. Przy okazji warto zwrócić uwagę na to, czy nie będzie potrzebna wycinka drzew bielsko biała. Tego typu usługi świadczy profesjonalna firma, z której ofertą można się zapoznać na stronie internetowej
https://ogrodybielsko.net/wycinka-drzew/.

Aby przeprowadzić wertykulację, można użyć do tego celu grabi, wertykulatora ręcznego lub profesjonalnego wertykulatora dostępnego w sklepach ze sprzętem ogrodniczym. Ten drugi sprawdzi się w przypadku dużych, rozległych trawników. Wertykulacja ma za zadanie pionowe nacięcie korzeni trawy i doprowadzenie do jej bardziej dynamicznego wzrostu. W ten sposób do korzeni łatwiej przenika tlen, woda i cenne składniki odżywcze pochodzące z gleby. Podobny cel ma aeracja. Zabiegi tego typu powinny być dokonywane na trawniku nie młodszym niż rok. Do aeracji można użyć nakładek na buty z kolcami lub aeratora elektrycznego czy spalinowego.

Resztki skoszonych źdźbeł oraz mech, pozostające na trawniku, tworzą tak zwany filc, który utrudnia dostęp świeżego powietrza do gleby i korzeni traw. Dlatego też warto zadbać o przeprowadzenie zabiegów, które rozwiążą ten problem. Usunięcie filcu z trawnika jest bardzo ważne dla prawidłowego wzrostu trawy. Należy pamiętać, że po wertykulacji trawnik może wyglądać na zniszczony. Nie ma jednak obaw – po krótkim czasie rozrośnie się i będzie prezentować się bardzo zdrowo. Wiosną warto zrobić również przegląd sprzętu takiego jak kosiarka, bez którego nie ma mowy o utrzymaniu trawnika w ładnym stanie. W ogrodach z rabatami i klombami przydatna może być również podkaszarka. Więcej istotnych informacji na ten temat można znaleźć na stronie https://ogrodybielsko.net/ogrodnik/.

Przycinanie gałęzi i martwych kłączy – jaki sprzęt przyda się do tego celu?

Wiosną, najlepiej wczesną, należy pozbyć się starych, zdrewniałych i obumarłych kłączy oraz gałęzi, które zostały po zimie na przydomowych roślinach. Do tego celu warto użyć sekatora, którym można precyzyjnie i – co ważne – bez szkody dla roślin usunąć stare przyrosty. Właścicieli większych ogrodów lub osoby zapracowane, które nie mają czasu samodzielnie zająć się porządkami na działce, mogą zainteresować usługi ogrodnicze bielsko biała. Aby z nich skorzystać, wystarczy wejść na stronę https://ogrodybielsko.net/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj