Grill ogrodowy to przydatna budowla, której wykonanie zwykle nie stanowi problemu nawet dla niedoświadczonej osoby. Nie jest to skomplikowane, a możliwość grillowania w ogrodzie jest świetnym pomysłem na spędzanie czasu, zwłaszcza w sezonie letnim. Przedstawiamy przydatny poradnik, z którego dowiesz się, jak zbudować murowany grill krok po kroku.

Jak zbudować murowany grill krok po kroku?

Grill ogrodowy daje większe możliwości niż kompaktowe, przenośne grille dostępne w marketach. Stacjonarna forma grilla to świetna opcja i stosunkowo nie drogie rozwiązanie, z którego można korzystać przez długie lata. Przed przystąpieniem do prac warto sporządzić projekt. Trzeba określić, jak ma grill wyglądać po zakończeniu prac. Precyzyjne przemyślenia i sporządzony w oparciu o nie projekt pozwolą na zaplanowanie prac, etapów procesu budowlanego oraz umożliwią dobrać odpowiednią ilość materiałów budowlanych.
Wybór miejsca na grill ogrodowy

Miejsce pod grill stacjonarny powinno być przemyślane. Dym nie powinien przeszkadzać nam w domu, ani też sąsiadowi. Czasem nie ma możliwości na usytuowanie grilla z dala od zabudowań, wówczas można odgrodzić najbliższą jego okolicę na przykład pergolą lub płotem lamelowym.

Wylewka pod grill ogrodowy murowany

Pierwszym etapem budowli powinno być wykonanie wylewki. Przed jej sporządzeniem należy zdjąć warstwę gleby na głębokość około 20 cm. Piaszczysty teren warto zabezpieczyć podsypką. Warstwa betonu powinna mieć przynajmniej 10 cm grubości.
Utwardzona powierzchnia staje się podstawą dla naszego grilla ogrodowego. Trzeba przemyśleć także teren wokół grilla. Jeśli planujemy kostkę czy kamienne wykończenie okolicy powierzchnia betonu powinna mieć rozmiar grilla, ale można stworzyć większą powierzchnię, aby służyła ona jako teren wokół grilla dla wygodnego użytkowania.

Grill murowany w ogrodzie – murowanie

Do wymurowania grilla ogrodowego przydadzą się odpowiednie materiały ( np. cegły klinkierowe, bloczki betonowe, cegły silikatowe) wytrzymałe i odporne na działanie warunków atmosferycznych, wody, mrozów, a przede wszystkim na działanie wysokich temperatur, ognia. Powinny być też dostosowane do elementów architektury w okolicy, aby całość ogrodu była spójna. Do wykonania grilla niezbędna jest specjalna spoina, najczęściej zaprawa cementowo-wapienna (do klinkieru należy użyć specjalnej zaprawy przeznaczonej do klinkieru). Pozwoli to wyeliminować ryzyko wystąpienia wykwitów solnych.

Cegły należy układać na odpowiednio rozrobionej zaprawie na fundamencie, lekko dociskając. Podczas prac konieczne jest używanie poziomicy. Cegły najlepiej układać na mijankę dla lepszych właściwości i trwałości grilla. Dla efektu wizualnego konieczne jest kontrolowanie czystości spoin. Dla bardziej zaawansowanych projektów grilla konieczne będzie wykonanie zbrojenia.

Grill murowany w ogrodzie – palenisko

W miejscu przyszłego paleniska należy zastosować płytę OSB jako podstawa dla budowli, później zaś wymienić ją na metalowe palenisko. Sam ruszt można zamówić np. u ślusarza, bądź kupić gotowy. W dalszym etapie murowania można wykonać komin. Wykończenie grilla zależy od nas samych. Materiały użyte do budowy często zapewniają odpowiedni efekt wizualny, jednak czasem można pokusić się o zastosowanie np. kamienia ozdobnego lub tynku.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj