Wilgoć to bardzo niepokojące zjawisko, którego pojawienie się w obiekcie przemysłowym może przyczynić się do zahamowania pracy. Osuszanie powietrza może zapobiec niepożądanym sytuacjom i sprawić, że wilgotne powietrze przestanie być problemem. Jak przeprowadzić taki proces? Niezbędna będzie inwestycja w osuszacz powietrza, którego zadaniem jest pozbycie się wilgoci z pomieszczenia ze sprężonym powietrzem.

Osuszacze adsorpcyjne – na co zwrócić uwagę?

Kluczową rolę w pozbyciu się wilgotnego powietrza z przestrzeni przemysłowej ma zakup osuszacza adsorpcyjnego. Wybór odpowiedniego modelu osuszaczy adsorpcyjnych pozwoli nieco ograniczyć koszty związane z użytkowaniem maszyny, jak również uzyskać najlepszą jakość sprężonego powietrza w pomieszczeniu. Jeśli dobierzemy sprzęt nieadekwatny do zawartości wilgoci w sprężonym powietrzu, wówczas zastosowanie osuszacza adsorpcyjnego nie będzie miało sensu.

Osuszacz adsorpcyjny – wybór

W jaki sposób dobiera się osuszacze adsorpcyjne? Warto wziąć pod uwagę takie aspekty, jak:

  • temperaturę powietrza w pomieszczeniu,
  • ilość sprężonego powietrza, które należy osuszyć,
  • ciśnienie robocze w instalacji sprężonego powietrza,
  • poziom wilgoci zastany w przestrzeni oraz poziom temperatury i wilgoci, jaki konkretnie chcemy uzyskać,
  • koszty eksploatacyjne maszyny – na przykład zużycie prądu,
  • przepływ sprężonego powietrza w danym pomieszczeniu.

Znajomość wymienionych parametrów pozwoli zainteresowanym znaleźć maszynę odpowiednią do potrzeb.

Wydajność osuszania sprężonego powietrza

Osuszacz adsorpcyjny przemysłowy powinien być na tyle wydajny, by dostosować działanie do warunków panujących wewnątrz danego pomieszczenia. Przystosowanie jego pracy do poziomu wilgotności ma kluczowe znaczenie. Przyjęło się, że osuszacze adsorpcyjne mają największą wydajność; nic zatem dziwnego, że wybiera się je coraz częściej. Maszyny stosuje się w różnych sektorach przemysłu, gdzie sprawdzają się niezawodnie.

Jak działa osuszacz powietrza adsorpcyjny?

Zastanawiasz się, jak działa osuszacz? Osuszacze adsorpcyjne regenerowane składają się z dwóch zbiorników działających naprzemiennie. Cykle uzależnione są od aktualnego punktu rosy. Osuszacze regenerowane wyposaża się dodatkowo w adsorbent – to żel krzemionkowy, czyli substancja, której zadaniem jest pochłanianie wilgoci. Takie rozwiązanie sprawia, że ciśnieniowy punkt rosy, czyli temperatura powietrza, w której para wodna się skrapla, może osiągać nawet -70 stopni Celsjusza.

Osuszanie sprężonego powietrza procesowego odbywa się na zasadzie adsorpcji pary wodnej. Najpierw jednak konieczne jest wstępne uzdatnienie sprężonego powietrza poprzez konkretne elementy, jak separatory cyklonowe czy filtry do redukowania kropli wody. Wilgotne powietrze jest pochłaniane w pierwszym pojemniku; w drugim zachodzi regeneracja, czyli proces osuszania.

W jaki sposób sprężone powietrze jest uzdatniane? Istnieją dwie metody na przeprowadzenie tego procesu:

  • regeneracja na zimno, w czasie której wilgotne sprężone powietrze przepływa do regenerowanej kolumny,
  • regeneracja na gorąco, czyli przedmuchiwanie regenerowanej kolumny sprężonego powietrza podgrzanego powietrzem atmosferycznym.

Adsorpcyjne osuszacze powietrza – o czym pamiętać?

Wiemy już, jak działa osuszacz adsorpcyjny. Co jeszcze warto wiedzieć o tych urządzeniach? Ich funkcjonowanie zależy od właściwości sprężonego powietrza, jak również kwestii prosperowania całej instalacji. Nie można zapomnieć o tym, że do osuszania powietrza konieczne jest całkiem spore zużycie energii. Osuszacze chłodnicze oraz inne rodzaje tych urządzeń należy dobrać konkretnie do zapotrzebowania; w przeciwnym razie możemy ponieść spore straty.

Zastosowanie osuszacza adsorpcyjnego w różnych branżach

Zastosowanie osuszacza jest dość szerokie. Niezależnie od tego, w jaki sposób wybrana przez nas maszyna przeprowadza zjawisko adsorpcji, jej działanie wpływa korzystnie na funkcjonowanie całej instalacji. Osuszacze adsorpcyjne, osuszacze membranowe lub osuszacze kondensacyjne zapobiegają przerwom w całym procesie produkcyjnym, co przekłada się na zaoszczędzenie kosztów ewentualnych napraw.

Gdzie sprawdzą się kondensacyjne osuszacze powietrza oraz osuszacze adsorpcyjne? Można jest stosować między innymi w:

  • branżach, w których sprężone powietrze musi odznaczać się najwyższym stopniem suchości,
  • niskich temperaturach,
  • sytuacjach, w których praca sprężarki musi być maksymalnie efektywna.

Osuszacz powietrza często wykorzystywany jest również na liniach produkcyjnych. Z uwagi na materiał osuszający, sprzęt może służyć do suszenia wytwarzanych towarów. Osuszaczy można używać również tam, gdzie temperatura jest stosunkowo niska. Oprócz tego wykorzystuje się je do suszenia części w przemyśle fotograficznym, samochodowym, chemicznym, farmaceutycznym, elektronicznym i wielu innych. Krystaliczna czystość oraz maksymalna suchość sprężonego powietrza procesowego uzyskiwanego za pośrednictwem osuszaczy sprawia, że maszyny te są bardzo praktyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj