Problem miotły zbożowej spędza sen z powiek rolników, którzy stawiają na zboża. Na pozór jest to łatwa uprawa, jednak za sprawą takich przeszkód jak wyleganie oraz wspomniana miotła zbożowa uprawy mogą zostać jeśli nie zdewastowane to mocno ograniczone tracąc przy tym na swej jakości. W jaki sposób zwalczyć tytułowy problem? Odpowiedź w dzisiejszym artykule.
Słów kilka o miotle zbożowej
Miotła zbożowa jest to roślina sięgająca w okresie dojrzewania około 30-120cm. Cechuje się gęstym systemem korzeniowym oraz rozwijającymi się płytkami. Kreuje charakterystyczne – gładkie, wzniesione i nierozgałęzione źdźbła , a także wąskie, płaskie oraz szorstko owłosione liście. Miotła zbożowa rozsiewa się w sposób bardzo skuteczny, bowiem dojrzewające nasiona (ziarniaki) mają charakterystyczną budowę składającą się z następujących elementów :
– szorstka i długa oś oraz stosunkowo mała wielkość nasion
– mocno oplecione i zaopatrzone u podstawy kępki srebrzystych włosków
To właśnie srebrzyste włoski ułatwiają przenoszenie niewielkich nasion głównie za sprawą porywistego wiatru – często są to bardzo duże odległości. Do tego dochodzi problem gleby, ponieważ tytułowa roślina przyjmuje się praktycznie w każdych warunkach. W jaki sposób pozbyć się uciążliwego pasożyta?
Działania profilaktyczne
Aby zacząć skutecznie walczyć z miotłą zbożową należy zacząć od działań profilaktycznych, a więc wysiewu ziaren zbóż najwyższego gatunku. Wyselekcjonowane gatunki posiadające odpowiednie certyfikaty są wolne od domieszek nasion chwastu. W tej sytuacji warto co kilka lat zmienić źródło pozyskiwania zbóż oraz zadbać o regularne czyszczenie maszyn rolniczych. Nie bez znaczenia jest także monitorowanie rowów granicznych – ten obszar został szczególnie upodobany przez zbożową miotłę. Duże znaczenie ma także orka przedsiewna, która pozwoli w jakimś stopniu oczyścić grunt, a tym samym ograniczyć występowanie tytułowej rośliny. W tym miejscu rodzi się pytanie – jakich metod użyć w momencie, gdy działania profilaktyczne nie przynoszą oczekiwanego skutku? Wówczas jedynym – sprawdzonym rozwiązaniem jest zastosowanie środka jakim jest profesjonalny i efektywny oprysk na miotłę zbożową Syngenta.pl. To gwarancja wysokiej jakości upraw, które usatysfakcjonują nawet najbardziej wymagających rolników.