Z czasem nawet najlepiej wykonane i profesjonalnie zamontowane rolety mogą się wyeksploatować. W czym przejawia się zużycie przesłon okiennych? Częstym powodem niezadowolenia użytkownika jest problem samoopadania. Dotyczy on najczęściej sytuacji, w której mechanizm sterowania oraz blokowania wytarł się, uszkodził lub doszło do innej usterki. Jak poradzić sobie z awarią?

Mechanizm przeznaczony do obsługi rolety narażony jest na codzienne szarpanie i naprężanie. Producenci liczą się z tym, że wymaga on szczególnych wzmocnień, ale nie zawsze są w stanie zagwarantować dożywotnie, sprawne działanie elementu. Dlatego, gdy dojdzie do jego zacinania, zerwania czy wreszcie samoopadania rolety, której nie da się zablokować na wybranej wysokości, konieczna będzie naprawą bądź wymiana.

Przyczyny opadania rolety

Najczęściej samoopadające rolety to te, które zostały zainstalowana samodzielnie. Zdarza się, że złej jakości produkty mają słabe mechanizmy, które szybko ulegają przetarciu czy rozchwianiu. Również wtedy, gdy spód rolety jest zbyt mocno dociążony, siła grawitacji może ciągnąć go w dół i proces ten trudno kontrolować. Zużycie lub uszkodzenie poszczególnych komponentów, tj. łańcuszka, rolki, kasety, poluzowane śrub i zacisków, a także pęknięcia czy przetarcia elementów mogą być winowacją.

Jeżeli roleta sama się opuszcza, a jej blokada na danej wysokości nie jest możliwa warto działać od razu – najpierw zlokalizować problem, a potem zlecić jego naprawę. Im dłużej czekasz, tym większe prawdopodobieństwo, że nadwyrężony mechanizm w końcu zupełnie odmówi posłuszeństwa. Ty zostaniesz bez rolety, a koszt jej naprawy zapewne przekroczy wartość całego produktu.

Naprawa samoopadającej rolety

Żeby naprawić samoopadającą roletę samodzielnie lub przy pomocy fachowców (ze względów bezpieczeństwa rekomendujemy drugą opcję. Pamiętaj też, że niektóre produkty w pakiecie otrzymują gwarancję – warto skorzystać z profesjonalnego serwisu) trzeba dokonać jej demontażu. Ściągaj poszczególne elementy krok po kroku i odkładaj (możesz robić zdjęcia lub podpisywać, aby późniejszy montaż nie sprawiał trudności).

Uszkodzony element wyrzuć i zastąp nowym – musi być idealnie dopasowany, aby odpowiadał pozostałym częściom konstrukcyjnym i współpracował z nimi. Przy okazji możesz też dokonać umycia trudno dostępnych części rolety oraz zakonserwować je, aby nie piszczały czy skrzypiały. Zrób to przy pomocy dedykowanych środków, np. smarów. Fachowe doradztwo w tej kwestii można znaleźć również na wolakrakzal.com.pl/

Po zamontowaniu naprawionej rolety pamiętaj, aby użytkować ją z zachowaniem delikatności – bez szarpania łańcuszka czy uderzania w kasetę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj