Budowa oczka wodnego w ogrodzie nie jest łatwym zadaniem. Warto jednak z nim się zmierzyć, by wprowadzić w przydomową zieleń ten niezwykle dekoracyjny element.

Krok 1.: Wyznaczenie granicy.

Granicę oczka wodnego najłatwiej jest wyznaczyć za pomocą węża ogrodowego lub sznurka. Należy rozłożyć go na ziemi w miejscu, w którym planowane jest utworzenie zbiornika. Wskazane jest, by sznurek lub wąż układać w taki sposób, by nadać mu kształt, jaki chce się uzyskać. Tak zaplanowany zarys oczka wodnego można wyznaczyć usypując go z piasku.

Krok 2.: Wykopanie niecki.

Nieckę zbiornika kopie się wzdłuż usypanej z piasku linii tworzącej zarys oczka wodnego. Wskazane jest, by była ona nieco głębsza, niż planowana głębokość zbiornika. Nieckę należy wypoziomować i wymodelować półki na różnych głębokościach. Na tym etapie trzeba też usunąć kamienie z dna, a wokół niecki wykopać rowek. Wypełniony żwirem będzie zapobiegał przedostawaniu się wody z oczka do gruntu.

Krok 3.: Przygotowanie dna.

Na sam spód wykopanej niecki należy wsypać warstwę piasku. Zaleca się, by wynosiła ona ok. 10 centymetrów. Piasek należy dobrze ubić. Jego zadaniem jest zabezpieczenie folii, którą uszczelnione zostanie dno oczka wodnego. Trzeba dopilnować, by folia rozłożona została dokładnie i równo, bez fałd i zagięć. Na dni należy ustawić pompę. To miejsce, w którym powinny znaleźć się również przewody: wodny i elektryczny, które zaleca się ukryć w folii. Do zamaskowania dna można użyć kamieni i żwiru.

Krok 4.: Budowa kaskady.

Ziemię wykopaną podczas tworzenia niecki oczka wodnego warto wykorzystać do zaaranżowania zbocza zbiornika. Niepowtarzalnego charakteru nadadzą mu kaskady. Po ich uformowaniu należy zabezpieczyć folią tak, jak dno oczka. Na samym dole dobrze jest położyć duży, płaski kamień. Spełni on dwa zadania: zabezpieczy kaskadę przed osunięciem i stworzy próg, o który efektownie rozpryska się spływająca woda.
Do zbudowania kaskady najlepiej nadają się kamienne łupki. Do ich łączenie wykorzystuje się zaprawę betonową. Trzeba robić to w miejscach niewidocznych z zewnątrz. Przewód zasilający kaskadę w wodę warto ukryć za kamienną ścianą.

Krok 5.: Wykończenie brzegu.

Do wykończenia brzegu oczka wodnego świetnie nadają się płaskie kamienie. Można zastosować do tego również żwir. Oba sposoby warto wykorzystać do ukrycia przewodu doprowadzającego wodę na szczyt kaskady. Miejsce wokół oczka wodnego, które planuje się zagospodarować zielenią, warto wyłożyć żyznym podłożem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj