Koszty eksploatacji budynku stanowią istotny parametr decyzyjny dla inwestora przeglądającego gotowe projekty domów. Zminimalizowanie rachunków za ogrzewanie oraz dbałość o środowisko naturalne są obecnie kluczowe dla wielu właścicieli działek planujących inwestycję. Czy domy energooszczędne są nowym standardem w budownictwie?

Dom energooszczędny – czyli jaki?

Domem energooszczędnym można nazwać budynek, który do ogrzewania potrzebuje maksymalnie 70 kWh/m2 energii w ciągu całego roku. Definicja, która posiada tak skonkretyzowane parametry zapotrzebowania na energię, wymaga by dom energooszczędny spełniał określone wymagania: w pełni sprawną instalację grzewczą, możliwie najmniej mostków termicznych, dobrze zaizolowane okna i drzwi oraz sprawny system rekuperacji.

Budowa domów energooszczędnych to dbałość o ekologię. Wiąże się też z niższymi rachunkami przy standardowej eksploatacji pomieszczeń. Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z gotowego projektu domu, warto jednak zadbać o kilka kluczowych kwestii:

  1. Rozmieszczenie budynku na działce. Odpowiednie usytuowanie domu względem stron świata zwiększa jego energooszczędność. Dlatego pomieszczenia, które są szczególnie często użytkowane w ciągu dnia – salon, jadalnia, gabinet – zostaną umiejscowione od strony południowej lub południowo-zachodniej. Zastosowanie dużych, przeszklonych połaci ułatwi dodatkowe nagrzanie pomieszczeń naturalną energią słoneczną.
  2. Kształt bryły. Zwarta bryła o prostych liniach pozwala na lepsze doświetlenie i minimalizuje ilość mostków cieplnych w budynku.
  3. Instalacje redukujące zużycie energii. Zastosowanie rozwiązań takich jak solary, wentylacja mechaniczna, pompa ciepła, czy kominek w domu energooszczędnym.

dom energooszczędny

Jakie materiały wybrać na dom energooszczędny?

Wiedząc jakie warunki musi spełniać budynek energooszczędny, należy zastanowić się nad tym z czego budować dom energooszczędny. Jako że ponad 20% ciepła ucieka przez ściany, dobrą praktyką będzie zastosowanie ścian z niskim współczynnikiem przenikania ciepła U (poniżej 0,2 W/m2· K). Mogą to być ściany warstwowe z odpowiednio dobraną termoizolacją lub też ściany jednowarstwowe wykonane np. z betonu komórkowego.

Dobrymi parametrami termicznymi odznaczają się także energooszczędne domy drewniane. W tym rozwiązaniu stosuje się zwykle konstrukcję szkieletową. Metoda ta nie jest jeszcze tak często stosowana jak budowanie z betonu, dlatego nie mając odpowiednich kwalifikacji, lepiej postawić na firmy budujące domy energooszczędne z drewna.

Czy domy energooszczędne są tanie w budowie?

Każdy inwestor, który zamierza zdecydować się na dom energooszczędny, zastanawia się zapewne ile kosztuje realizacja takiego projektu. Aby poznać przybliżoną wartość tej inwestycji, warto sięgnąć po projekty domów energooszczędnych z kosztorysem. W ten sposób można poznać koszty dla projektu uwzględniającego kubaturę, kształt dachu oraz bryłę domu zbliżone do własnych założeń.

Według szacunków, dom energooszczędny jest droższy niż dom z tradycyjnymi systemami energetycznymi. Warto jednak pamiętać, że istnieją rozwiązania wspomagające, takie jak np. dofinansowanie na dom energooszczędny. Nie dotyczy on jednak wszystkich inwestorów, dlatego należy zapoznać się ze szczegółowymi zasadami takiej dopłaty.

Dom energooszczędny a pasywny – jaka jest różnica?

Domy energooszczędne i pasywne są często stosowane jako nazwy zamienne. Tymczasem warto zwrócić uwagę na to, że choć każdy dom pasywny jest równocześnie energooszczędny, to nie o każdym domu energooszczędnym można powiedzieć, że jest pasywny.

W domu pasywnym zapotrzebowanie na energię do ogrzewania nie powinno przekraczać 15 kWh/m2 rocznie, a współczynnik przenikania ciepła U powinien być mniejszy niż 0,15 W/(m²·K).

Projekty domów pasywnych i energooszczędnych mogą wyglądać podobnie. W domu pasywnym jednak projekt z założenia powinien opierać się na planie prostokąta, posiadać płaski lub dwuspadowy dach i mieć dużą powierzchnię przeszkleń. Elementy takie jak ściany, dach, drzwi i okna w planach domów pasywnych mają jeszcze wyższą termoizolacyjność niż w przypadku domów energooszczędnych.

Projekty domów energooszczędnych są estetyczne i w pełni funkcjonalne. Koszt ich realizacji może być większy niż przy budowie tradycyjnych domów, jednak założeniem domów energetycznych jest, że ta inwestycja będzie się stopniowo zwracać. Biorąc pod uwagę możliwości jakie oferują nowoczesne domy energooszczędne, można już mówić o stopniowej modyfikacji standardów w budownictwie mieszkalnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj