Amatorów wędkarstwa nie brakuje – nierzadko jest to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu w gronie rodziny lub przyjaciół. Aby jednak czas spędzony na wędkowaniu był maksymalnie przyjemny, warto korzystać z profesjonalnych i sprawdzonych przynęt. Takich z pewnością nie brakuje w dobrze zaopatrzonym sklepie z artykułami dla wędkarzy. Jakiego rodzaju przynęty warto zastosować podczas połowu sandacza? Sprawdziliśmy to – zainteresowanych zapraszamy do lektury naszego wpisu.

Co warto wiedzieć o sandaczu?

Sandacz jest gatunkiem ryb z rodziny okoniowatych i najczęściej występuje w stawach, rzekach oraz jeziorach. Miejscem, w którym bardzo często można spotkać sandacze, będą z pewnością te ujęcia wodne, które powstały po wyrobiskach. Warto wiedzieć, że sandacze należą też do takich ryb, które wyjątkowo ciężko złowić. W jakiego rodzaju przynęty należy się więc zaopatrzyć, żeby połów sandacza był możliwie jak najbardziej obfity? O tym piszemy w dalszej części artykułu.

Najlepsze przynęty sandaczowe

Na połów sandacza można przygotować się bardzo rozmaicie. Wybór przynęt dedykowanych temu gatunkowi ryby jest obecnie bardzo szeroki i zróżnicowany. Do najbardziej popularnych przynęt zaliczyć należy oczywiście woblery, gumowe rippery (także te o długości do 10 cm) oraz twistery. Do tego świetnym pomysłem będzie też wybór tzw. kogutów, które składają się z ołowianej kulki oraz dużej liczby ozdób lub manduli standardowych bądź drop shot. Doskonale przy połowie sandacza na spinning sprawdzą się także cykady.

Połów sandacza na woblery

Woblery swoim wyglądem przypominają małe ryby, płazy lub owady i świetnie sprawdzają się jako przynęta na drapieżniki. Ich wyróżnikiem pozostaje dynamiczny ruch w wodzie. Warto podkreślić jednak, że przemyślany dobór woblera ma ogromne znaczenie w skuteczności wędkowania. W regularnej sprzedaży znaleźć można także woblery specjalnie dedykowane na sandacza. Te wyróżniać się będą smukłym wyglądem oraz dość dużą długością. Podczas połowu sandacza doskonałym wyborem okaże się zakup woblerów o długości do 18 cm. Warto jednak dodać, że sam dobór wielkości woblera także jest bardzo ważny. Dobrą praktyką jest dobór rozmiaru woblera do rodzaju akwenu, w którym poluje sandacz. Jeśli ryba ta polować będzie na ukleje, wówczas poleca się wybór mniejszego woblera. Jeśli zaś w danym zbiorniku wodnym dominują karpie i płocie, wtedy lepszym rozwiązaniem będzie postawienie na wybór odpowiednio większej rozmiarowo przynęty. Dobrze też sugerować się właściwą kolorystyką woblerów. Za najskuteczniejsze przynęty sandaczowe uznaje się te w kolorze białym (tułów) oraz niebieskim lub czarnym (grzbiet). Jeśli zaś łowi się sandacza nocą, najlepszym wyborem będzie wobler pływający na głębokości 1,5 m pod wodą.

Połów nie tylko na spinning

Sandacz jest takim gatunkiem ryby, który z powodzeniem można łowić także metodą drop shot. Tego rodzaju statyczne techniki połowu sprawdzą się w szczególności podczas wędkowania na jeziorach i rzekach. Warto podkreślić, że największy wybór sprawdzonych wabików i przynęt sandaczowych znaleźć można w doskonale zaopatrzonym, specjalistycznym sklepie prowadzącym sprzedaż internetową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj