Zasady właściwego doboru odzieży BHP

W jaki sposób ochronić pracownika przed zagrożeniami występującymi na jego stanowisku pracy? Oprócz odpowiednich szkoleń z zakresu bezpieczeństwa, istotna jest również właściwa odzież ochronna. Na co koniecznie zwrócić uwagę, wybierając odzież BHP? Podpowiadamy w poniższym artykule.

 

  1. Ocena zagrożenia
  2. Rodzaj odzieży BHP
  3. Aktualne i późniejsze koszty
  4. Sprawdzenie odzieży w praktyce
  5. Testy pracowników

Ocena zagrożenia

Przed zakupem odzieży, należy w pierwszej kolejności odpowiednio ocenić zagrożenie, tzn. określić, przed czym strój roboczy powinien chronić oraz w jakich obszarach czy działach zakładu pracy ubrania powinny być noszone. Należy również zastanowić się nad konkretnymi normami, które odzież powinna spełniać.

Rodzaj odzieży BHP

Kolejnym krokiem jest dokładne przeanalizowanie stanu aktualnie posiadanej odzieży. Ważne jest określenie jej zalet i wad, a także zastanowienie się, które modele należy dokupić – czy niezbędne są np. nowe spodnie, kurtki, kamizelki czy innego rodzaju odzież robocza (szeroki wybór modeli jest dostępny w sklepie: https://magrosbhp.pl/kategoria-produktu/odziez-robocza/). W związku ze wskazanymi wadami i zaletami w posiadanych aktualnie strojach, wybierając kolejne należy zwrócić szczególną uwagę, aby zostały w nich wyeliminowane ewentualne wady.

Aktualne i późniejsze koszty

Trzeba pamiętać, że ochronna odzież musi być regularnie prana i konserwowana w profesjonalny sposób, aby jak najdłużej mogła spełniać swoje ochronne funkcje. W zależności od rodzaju odzieży, niektóre modele można czyścić na miejscu, ale niektórymi powinna zająć się profesjonalna firma – zazwyczaj jest to sklep bhp lub też inna firma usługowa dostarczająca odzież tego rodzaju.

Sprawdzenie odzieży w praktyce

Odzież BHP musi być sprawdzona w realnych warunkach pracy, w miejscu, w którym będzie rzeczywiście wykorzystywana. Należy przekonać się, czy będzie właściwie chronić przed wysoką temperaturą, stosowanymi w firmie chemikaliami itp. Dlatego przed samym zakupem dobrze jest skontaktować się ze sprzedawcą i poprosić o możliwość ewentualnego wypożyczenia i sprawdzenia odzieży w praktyce. Wiele firm z branży konfekcji BHP wychodzi naprzeciw swoim klientom i udostępnia w celach sprawdzenia swoje produkty, szczególnie wówczas, gdy zamawiające przedsiębiorstwo jest bardzo duże, w związku z czym i zamówienie odzieży będzie opiewało na dużą liczbę sztuk.

Testy pracowników

Odzież robocza powinna być przetestowana przez osoby, które będą jej na co dzień używać. Czy odzież zapewnia im dostateczną ochronę? Czy mogą wykonywać wszystkie ruchy bez skrępowania? Opinie pracowników na temat strojów BHP są bardzo cenne, dlatego należy wziąć je pod uwagę, decydując się na zakup konkretnych modeli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj