Fuksja, zwana też jako „Ułanka”, jest jedną z najbardziej pożądanych i cenionych roślin przez miłośników ogrodnictwa. Obejmuje ona ponad półtora tysiąca gatunków, pochodzących głównie z Ameryki Środkowej i Południowej. Swoją popularność zawdzięcza oryginalnej, wiesiołkowatej budowie w wielu, ciekawych kolorach. Mogą być jednobarwne lub wielobarwne.
Fuksja na balkon i do ogrodu – odmiany
W polskich domach najpopularniejsze są szczególnie Fuchsia procumbeus i Fuchsia triphylla wraz z niezliczonymi odmianami.Gatunki najczęściej uprawiane to:
- Fuchsia arborescens Sims – fuksja drzewiasta
- Fuchsia boliviana Carrière – fuksja boliwijska
- Fuchsia denticulata
- Fuchsia excorticata
- Fuchsia ×hybrida hort –fuksja mieszańcowa
- Fuchsia magellanica. – fuksja magellańska
- Fuchsia paniculata.
- Fuchsia procumbens – fuksja płożąca
- Fuchsia thymifolia
- Fuchsia triphylla
Fuksja ogrodowa/balkonowa- sadzenie i uprawa
Latem świetnie komponują się na balkonach i tarasach na półcienistym stanowisku. Zimą nie są odporne na zmarznięcie, więc powinny przebywać w mieszkaniu. Odpowiednia temperatura dla Fuksji powinna wynosić latem 20-25 stopni Celsjusza, a zimą 10-15 stopni Celsjusza. Źle tolerują przeciągi i silne wiatry, które zrywają im kwiaty, zatem zaleca się sadzenie ich w zaciszu ogródka lub balkonu.Fuksje kwitną od kwietnia do października. Można je uprawiać w ziemi jak i w doniczce.
Fuksja – podlewanie, nawożenie i przycinanie
Często uprawiane są jako rośliny doniczkowe, zdobiąc w okresie letnim balkony, tarasy, ogrody i wnętrza mieszkań. Wymagają regularnego nawożenia, najlepiej nawozami płynnymi, wieloskładnikowymi. Na wiosnę młode fuksje przesadza się corocznie do większych doniczek, starsze co 2-3 lata. Przycina się je na wiosnę, pozostawiając 2-3 zeszłoroczne oczka.
Silnie rozrastające się okazy przycina się również w ciągu lata, gdyż wpływa to na ich lepsze krzewienie się.Fuksje kochają wodę i wilgotność, zatem zalecane jest intensywne podlewanie, przy jednoczesnym zraszaniu. Ważne jest jednak, by nie stały one w wodzie, gdyż korzenie mogłyby szybko ulec procesom gnilnym. Fuksje ładnie wyglądają pojedynczo lub w towarzystwie innych roślin.