W czasie czyszczenia dachu staniesz przed koniecznością pozbycia się bardzo trudnych do usunięcia zabrudzeń oraz porostów, których zarodniki ukorzeniają się w strukturze dachówki. Jeśli ponadto chcesz przygotować dach do kolejnych etapów konserwacji, czyli malowania i impregnacji, samodzielnie mycie po prostu nie zda egzaminu. Dowiedz się, dlaczego mycie dachu z profesjonalną firmą to znacznie efektywniejsze rozwiązanie.

Trudne do usunięcia zabrudzenia

Dach nie jest w żaden sposób osłonięty i jeśli nie jest zaimpregnowany, wówczas zabrudzenia nie napotykają żadnych przeszkód podczas osadzania się na dachówkach lub blachach. Najmniej problematyczne zabrudzenia to pyły i kurz, które można samodzielnie spłukać myjką ciśnieniową lub oczekiwać na nieco intensywniejszy deszcz. Problem jest poważniejszy w przypadku sadzy, zanieczyszczeń emisyjnych czy kwaśnych osadów, takich jak soki i pyły z drzew. Nie tylko wpływają one destrukcyjnie na strukturę dachówki lub blachy dachowej, ale też są znacznie trudniejsze do usunięcia ze względu na lepkość i tłustość.

Mchy i porosty – zagrożenie dla dachówek ceramicznych i cementowych

Zanieczyszczenie dachu staje się jeszcze bardziej problematyczne, jeśli masz do czynienia z porastającymi go mchami, algami czy grzybami. Gromadzą one wilgoć, która nieustannie oddziałuje na jego powierzchnię. Dlatego muszą być one usunięte, a ich zarodniki skutecznie zneutralizowane.

Rdza – zagrożenie dla dachów blaszanych

Dachy blaszane są z kolei narażone na postępowanie korozji. Jeśli na blachodachówkach występują ogniska rdzy, wówczas czyszczenie dachówki blaszanej wymaga ich mechanicznego usunięcia i zabezpieczenia.

Kiedy wynajem profesjonalnej firmy to konieczność?

W zasadzie w każdym przypadku, kiedy czyszczenie dachu wymaga bardziej intensywnych prac niż spłukanie powierzchownych zabrudzeń myjką ogrodową, bardziej korzystnym rozwiązaniem jest wynajęcie profesjonalnej firmy. Dlaczego?

  • Firmy używają w tym celu specjalistyczne środki czyszczące, które z łatwością usuwają lepkie lub tłuste zabrudzenia. Ponadto charakteryzują się także działaniem biobójczym, które neutralizuje zarodniki porostów, zagnieżdżające się w porowatej strukturze dachówek. Domowe środki czyszczące nie poradzą sobie z tym problemem.
  • Specjaliści mają doświadczenie w skutecznym usuwaniu ognisk rdzy i zabezpieczenia tych miejsc przed dalszym postępowaniem korozji. W tym celu używają specjalistycznych szlifierek i podkładowych farb, które zabezpieczają blachę przed rozwojem rdzy.
  • Pracownicy firm korzystają z zabezpieczeń, dzięki którym minimalizują ryzyko wypadku w czasie pracy.

Pamiętaj o tym, że czyszczenie wykonane przez profesjonalną firmę może być osobną usługą, ale też stanowić pierwszy etap dalszych prac konserwujących dachówki, takich jak malowanie i impregnacja dachu, które dają dokładnie te same efekty jak wymiana pokrycia na nowe, jednak po znacznie niższych kosztach.

Kiedy można malować dach samemu?

Jeśli Twój dach jest nowy lub niedawno został pomalowany i zaimpregnowany, to z pewnością przez co najmniej kilka kolejnych lat będzie skutecznie chroniony przed inwazyjnymi zabrudzeniami. W takich sytuacjach możesz czyścić samemu powierzchowne zabrudzenia, spłukując je myjką. Pamiętaj jednak, żeby regularnie kontrolować jego stan i w razie potrzeby sięgnąć po profesjonalne usługi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj