Jeśli nie jesteś lekarzem weterynarii i nie posiadasz dostępu do specjalistycznego sprzętu, nie możesz jednoznacznie stwierdzić, z jaką dolegliwością zmaga się Twój pies. Bacznie go obserwując, możesz natomiast zauważyć pewne symptomy, które potencjalnie wskazują na rozwój choroby i które powinny skłonić Cię do konsultacji ze specjalistą. Jak rozpoznać chorobę u psa? Sprawdź!
Obserwuj, bo to Ty znasz swojego psa!
Każdy pies jest inny, ma swój własny charakter, określone zachowania i nawyki. Jako opiekun spędzasz ze swoim czworonogiem najwięcej czasu, dlatego znasz go najlepiej i jesteś w stanie najszybciej zauważyć, że w jego zachowaniu lub/i wyglądzie zachodzą niekorzystne zmiany. Jeśli cokolwiek wzbudzi Twój niepokój, skonsultuj się z lekarzem. Im szybciej dana choroba zostanie wykryta, tym większe prawdopodobieństwo tego, że uda się powstrzymać jej rozwój, a nawet doprowadzić do całkowitego wyleczenia.
Jak rozpoznać chorobę u psa?
Objawy uzależnione są oczywiście od tego, z jakim schorzeniem zmaga się pies. Na pewno jednak Twój niepokój powinna wzbudzić sytuacja, w której do tej pory bardzo wesoły, żywiołowy czworonóg znacznie więcej śpi i nie chce podejmować żadnej aktywności. Jeśli dotychczas Twój pupil był zwierzęciem bardzo towarzyskim, chętnie przebywał w domownikami i gośćmi, a nagle unika kontaktu i szuka schronienia – lub co gorsza, zaczyna przejawiać zachowania agresywne – także powinno Cię to zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza.
Biegunka lub zatwardzenie, wymioty (w każdej formie), zaburzenia równowagi, dezorientacja, wypływ z nosa, kaszel – to wszystko wymaga jak najszybszej konsultacji lekarskiej. Nie bagatelizuj także takich objawów jak np. zmiany skórne, nieprzyjemny zapach z pyska lub uszu, brak apetytu lub wręcz przeciwnie – wzmożony apetyt, wzmożone pragnienie.
Jak zadbać o zdrowie u psa?
Działaj kompleksowo, na co dzień. Zadbaj o regularną aktywność fizyczną i umysłową pupila, dzięki której zachowa doskonałą kondycję i samopoczucie. To świetny sposób na obniżenie stresu, który jest przyczyną wielu schorzeń. Zatroszcz się także o prawidłowe żywienie. Zarówno mokra i sucha karma dla psa to dobry wybór, jeśli jest ona właściwie dobrana do wieku Twojego czworonoga, jego potrzeb i wymagań. Wybieraj najwyższej jakości produkty, jak np. przysmaki i karmy SPECIFIC™. Regularnie odwiedzaj lekarza weterynarii i wykonuj badania profilaktyczne, które pozwolą wychwycić ewentualne schorzenie na wczesnym etapie.
Jeśli cokolwiek zaniepokoi Cię w wyglądzie bądź zachowaniu psa, koniecznie skonsultuj tę kwestię ze specjalistą!