Każde dziecko marzy o własnym pokoju. Najlepiej z wydzielonym kącikiem zabaw, wygodnym łóżkiem i przytulnym miejscem do relaksu. Niestety, rodzice pomimo najszczerszych chęci nie zawsze są w stanie zapewnić dziecku wystarczającą ilość wymarzonego miejsca. Często pokoiki dla dzieci stanowią małą powierzchnię w blokowych mieszkaniach, są wydzielone z większego pokoju lub urządzone ze skosami na strychu. Na szczęście pomimo ograniczeń powierzchni, bardzo mały pokój dla dziecka można urządzić zarówno praktycznie jak i z pomysłem. Sprawdź więc, jak urządzić bardzo mały pokój dla dziecka!
Co powinno znaleźć się w bardzo małym pokoju dla dziecka
Dzieci, w zależności od wieku mają różne potrzeby. Pokój niemowlęcy powinien być wyposażony w przewijak, łóżeczko lub kołyskę oraz poręczną komodę lub szafę na przechowywanie ubranek i akcesoriów. Starszak, dla którego życie toczy się głównie na podłodze, musi mieć dywanik lub matę, miejsce na przechowywanie zabawek i łóżeczko z barierką. Dzieci rozpoczynające naukę nie obejdą się bez biurka i krzesła. Wtedy najczęściej otrzymują też pełnowymiarowe łóżko. Podstawą pokoju nastolatka będzie pojemna szafa, najlepiej z lustrem oraz miejsce na przechowywanie trofeów i kolekcji. Wszystko to należy uwzględnić, urządzając bardzo mały pokój dla dziecka.
Planowanie małego pokoju dziecięcego
Na początek należy zmierzyć powierzchnię pokoju i przenieść wymiary na kartkę. Następnie rozrysować schematycznie poszczególne meble w kilku różnych ustawieniach. Planowanie należy rozpocząć od ułożenia łóżka, które w małym pokoju zajmie największą powierzchnię. Dobrym rozwiązaniem jest zabudowanie szafą kąta za drzwiami, dzięki czemu optycznie nie pomniejszy ona i tak małej powierzchni. Wielkość biurka trzeba dobrać do pozostałej, wolnej powierzchni. Należy ograniczyć też ilości półek wiszących na ścianach oraz nie planować tapet w duże, asymetryczne wzory. Ściany utrzymane w jasnych, pastelowych barwach mogą zostać ozdobione niewielkimi obrazami lub zdjęciami. Zamiast ciężkich zasłon lepiej zaplanować lekkie żaluzje lub rolety.
Innym rozwiązaniem, dedykowanym dla starszych dzieci i nastolatków jest zabudowa piętrowa z łóżkiem na antresoli i biurkiem oraz szafkami lub szafą poniżej. Rozwiązanie takie sprawdza się we wnękach oraz przy wysokich sufitach pomieszczenia.
Dodatki do bardzo małego pokoju dla dziecka
Urządzenie bardzo małego pokoju dziecięcego nie może skończyć się na postawieniu podstawowych mebli. Żeby dziecko chętnie przebywało w swoim małym pokoju, należy odpowiednio do wieku doposażyć pomieszczenie w interesujące dodatki. Drzwi od szafy można pomalować farba kredową, zamieniając je w tablicę do rysowania. Nastolatki ucieszą się z drążka do podciągania na framudze w drzwiach lub podwieszonego na kawałku wolnej ściany. Dla dziewczynek miłą niespodzianką będzie powieszenie na drążku miękkiej, zdejmowalnej huśtawki. Nad łóżkiem można zaimprowizować baldachim z firanki oraz kolorową lampkę led, zmieniającą kolory a nad biurkiem – tablicę korkową lub ścianę magnetyczną na prace plastyczne.