Małe dzieci to mali odkrywcy, którzy uczą się przez działanie. Zabawki dają Twojemu dziecku doskonałą okazję do rozwijania i ćwiczenia nowych umiejętności.

Myślę, że łatwo czuć się przytłoczonym. Istnieje ogromny wybór zabawek, które zostały opracowane dla rynku małych dzieci. Jak wybrać, które są odpowiednie dla Twojego dziecka? Jak możesz stwierdzić, które są wysokiej jakości i wyprodukowane z dobrych materiałów? Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na wybór zabawek, które będą rosły wraz z dzieckiem, pielęgnując jego ogólny rozwój (umiejętności myślenia, sprawności fizycznej, językowej i społeczno-emocjonalnej).

Zabawki, które będą rosły wraz z Twoim dzieckiem

Wszyscy mamy doświadczenie kupowania zabawek, które cieszą się zainteresowaniem dziecka tylko przez kilka dni. Warto wybrać zabawki, które będą mu towarzyszyły na każdym etapie rozwoju. Na przykład, plastikowe figurki ludzi, zwierząt czy pojazdów są zabawne zarówno dla małego dziecka, jak i dla starszaka.

Zabawki, które zachęcają do eksploracji i rozwiązywania problemów

Gra dają dzieciom szansę na ćwiczenie nowych umiejętności. Gry dają dzieciom szansę działania, myślenia i rozwiązywania problemów. Pomagają również dzieciom rozwinąć umiejętności związane z relacjami przestrzennymi i zrozumieć dopasowanie poszczególnych elementów. Na przykład puzzle, klocki, materiały artystyczne, takie jak plastelina, farbki, kredki.

Zabawki, które pobudzą wyobraźnię Twojego dziecka

Poszukaj zabawek, które mogą być używane jako dziecko lub zwierzątko domowe. Tego typu zabawki budują umiejętności interpersonalne, umiejętności rozwiązywania problemów i zdolność do sekwencjonowania (umieszczania zdarzeń w logicznej kolejności, np. karmienie, przebranie, wykąpanie). Na przykład: lalki do przebierania, plastikowe talerze, żywność, akcesoria gospodarstwa domowego (pralka, czajnik, miotła itp.) pluszowe maskotki. Daj swojemu dziecku szansę gry z „prawdziwymi” rzeczami – lub które wyglądają jak prawdziwe. Takie zabawki pomagają dzieciom rozwiązywać problemy, uczyć się, jak się dopasowywać i rozwijać umiejętności motoryczne. W tym przypadku zachęcamy do zabawek bruder.

Częste pytania dotyczące wyboru zabawek dla małych dzieci

Jakie są zalety dźwięków, światła i muzyki?

Wiele, wiele zabawek dla maluchów jest wyposażone w przyciski, światło, muzykę itp. Często te zabawki są sprzedawane jako „rozwojowe”, ponieważ zabawka ma tak wiele różnych funkcji. Niestety często ma to odwrotny skutek dla dziecka. Im więcej zabawka robi, tym mniej Twoje dziecko musi zrobić. Jeśli Twoje dziecko może siedzieć i oglądać zabawkę, to prawdopodobnie jest bardziej zabawne niż edukacyjne. Ponadto zabawki te mogą być mylące dla dziecka uczącego się przyczyny i skutku. Jeśli zabawka przypadkowo zaczyna odtwarzać muzykę lub nie jest jasne, który przycisk sprawił, że światła zaczynają migać, Twoje dziecko nie uczy się, które z jego działań (przyczyna) wytworzyło światła i muzykę (efekt). Krótko mówiąc, najbardziej użyteczne zabawki to te, które wymagają największej akcji ze strony małego dziecka. Im więcej dzieci musi używać zmysłów i ciała, aby coś działało, tym więcej się uczy.

Czy zabawki rzeczywiście „czynią moje dziecko mądrzejszym”, jak często twierdzą opakowania i reklamy?

Postępuj ostrożnie. Większość produktów, które składają takie oświadczenia, nie udowodniło, że zwiększa inteligencję dzieci. W rzeczywistości bezpieczne narzędzia domowe (plastikowe miski do napełniania i opróżniania, poduszki do wspinania się i układania konstrukcji, stare ubrania do przebierania się) są często najlepszymi narzędziami do nauki. Pamiętaj, że im więcej Twoje dziecko musi używać swojego umysłu i ciała do rozwiązywania problemów i rozwijania własnych pomysłów, tym więcej się dowiaduje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj