Utrzymanie ładnie wyglądającego trawnika to nie lada wyzwanie. Trawa musi być nie tylko podlewana, ale także odpowiednio przycinana i nawożona. Dowiedz się, jak zasilać trawnik.

Trawnik nawozi się zwykle trzy razy do roku – wczesną wiosną, w czerwcu i we wrześniu tuż przed nadejściem jesieni. Zawsze należy stosować preparat odpowiedni do pory roku. Bardzo ważne przy tym, aby trawnik został zasilony w określonych warunkach pogodowych.

Nawożenie trawnika wiosną

Zasilanie po zimie przeprowadza się w marcu lub kwietniu po pierwszym koszeniu trawnika w sezonie. Jego zadaniem jest dodanie glebie dużej ilości składników odżywczych, takich jak m.in. azot, wapń, potas czy fosfor. Nawóz sypki najłatwiej rozsypać z pomocą siewnika – wtedy z pewnością będzie rozłożony równomiernie.

Odżywienie trawnika latem

W ciepłych miesiącach nie wolno nawozić trawnika w czasie suszy. Najlepiej robić to po deszczu w pochmurny dzień z samego rana lub wieczorem. Środki zasilające dostosowane do potrzeb murawy w okresie letnim mają zbilansowaną zawartość składników odżywczych oraz azotu, dzięki czemu wspomagają równomierny wzrost źdźbeł.

Zasilanie na jesień

Pod koniec sezonu nie należy stymulować wzrostu trawnika. Właśnie dlatego używa się nawozów bez azotu, które są bogate w składniki, które wzmocnią korzenie roślin przed zimą, takie jak fosfor czy potas. Co więcej, uodpornią one także murawę przed chorobami oraz sprawią, że będzie mniej wrażliwa na niskie temperatury. Jesienne nawożenie należy przeprowadzić od połowy sierpnia do końca września.

Pogoda – najlepiej nawozić po deszczu

Trawnik najlepiej nawozić tuż po jego skoszeniu i wygrabieniu źdźbeł. Lepsze rezultaty można uzyskać na trawniku, który był poddany aeracji. Pierwsze nawożenie murawy należy przeprowadzić po trzech miesiącach od jego założenia. Najlepiej zrobić to po deszczu, gdy liście już wyschną, a gleba jest jeszcze wilgotna. Dobrze, jeśli w najbliższym czasie zapowiadany jest deszcz, który wprowadzi nawóz w głąb gruntu.

Opracowanie: PięknyTrawnik.pl

1 KOMENTARZ

  1. nie kosiłem w tym roku jeszcze bo trawa słabo rośnie. wygrabiłem w kwietniu to co pozostało po zimie i sypnełem nawozu. staram się podlewać regularnie i są efekty. Trawnik zaczął pięknie odbijać

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj