Koty na stałe zadomowiły się już w naszych mieszkaniach. Te futrzaste czworonogi większość czasu spędzają jednak na leniwym wylegiwaniu się oraz ucinaniu sobie częstych drzemek. Nic więc dziwnego, że opiekunowie tych zwierząt szczególnie dbają o to, aby zapewnić swoim pupilom wygodne i przede wszystkim bezpieczne miejsce do spania. Doskonałym rozwiązaniem może okazać się zakup domku dla kota. Na co warto zwrócić uwagę, szukając odpowiedniego lokum dla ukochanego czworonoga?

Domek dla kotka – miejsce nie tylko do spania

Wbrew pozorom domek dla kota jest nie tylko miejscem służącym do spania. Każdy zwierzak potrzebuje bowiem własnego kąta, w którym będzie mógł odpocząć po intensywnych zabawach lub poleżeć po smakowitej kolacji. Kocia budka powinna również stanowić komfortowe, a co najważniejsze bezpieczne schronienie przed zbyt głośnymi hałasami, niepokojącymi dziećmi czy nieproszonymi gośćmi.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych rodzajów budek, które spodobają się nie tylko zwierzakom, lecz także ich opiekunom. Niektóre z nich wyróżniają się nowoczesnym designem, dzięki czemu mogą stać się doskonałym dodatkiem do wystroju wnętrza. Szukając idealnego domku dla swojego pupila należy przede wszystkim kierować się charakterem i potrzebami czworonoga. Mimo najlepszych intencji właścicieli nie każdy kot będzie chętnie sypiał w kupionej budce. Jeśli futrzak sporą część czasu spędza na krześle czy podłodze to znak, że preferuje twardsze legowiska. Z kolei dla czworonogów ucinających sobie drzemkę w wąskich pudełkach czy szafkach, warto szukać mniejszych modeli budek.

Jak wybrać odpowiedni domek dla kota?

Poszczególne domki dla kotów różnią się głównie materiałem, z którego zostały wykonane. Można więc wybierać pomiędzy:

• domkiem z filcu, pluszu lub gąbki – bardzo miękkim i przyjemnym w dotyku, wyróżniającym się niewielkim otworem na wejście. Ponieważ tego typu budki są dosyć lekkie, można je bez żadnych przeszkód przenosić w różnorodne zakamarki domu czy wystawiać na balkon. Wybór dostępnych modeli jest tutaj ogromny, a ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych;

• domkiem z kartonu lub tektury – to idealna propozycja dla kotów, które uwielbiają chować się w zwykłych, kartonowych pudełkach. Budki wykonane z grubej tektury falistej mogą mieć przeróżne kształty, począwszy od zwykłej bryły, poprzez wielowarstwowe konstrukcje, na zabawnych domkach ze spiczastym dachem skończywszy. Decydując się na taki model należy zwracać szczególną uwagę na grubość danej tektury bowiem zbyt cienki materiał może zostać szybko zniszczony przez kocie pazury czy zęby. Ceny tego typu domków zaczynają się od kilkunastu złotych;

• domkiem z drewna – zaliczane do jednych z najtrwalszych budek, które można postawić zarówno w mieszkaniu, jak i na zewnątrz. Przeważnie są to bardzo proste modele z estetycznymi dekoracjami takimi jak wejście w kształcie głowy kotka lub zabawne nóżki. Dostępne są także domki z wyjmowaną poduszką lub wypełnieniem ze sztucznego futerka zapewniającym futrzakowi odpowiedni poziom komfortu. Budki drewniane są bardzo stabilne, ale przy tym nieco cięższe, niż inne modele. Przeważnie ceny takich domków zaczynają się od ponad stu złotych.

Warto też zainteresować się urządzeniami wielofunkcyjnymi, w których domek połączony jest z drapakiem, wielopoziomowymi półkami czy zwisającymi zabawkami. Takie modele nie tylko zapewniają kotu właściwy odpoczynek, lecz także staną się najlepszą formą rozrywki podczas dłuższej nieobecności opiekunów.

Koty regularnie zmieniają miejsca do spania. Najlepiej zainwestować więc w kilka modeli domków, które zostaną ulokowane po całym mieszkaniu. Należy jednak pamiętać, że każdy futrzak jest inny, a niektóre zwierzaki od najbardziej wymyślnego domku będą wolały zwykły karton z otrzymanej niedawno przesyłki. Jeśli kot nie korzysta z kupionej dla niego budki, nie powinno się mieć do niego o to pretensji – w końcu eleganckie domki dla kota dopasowane do wystroju wnętrza z pewnością nie będą nikomu przeszkadzać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj