Każdy użytkownik, który myśli nad zakupem piły łańcuchowej, staje przed elementarnym pytaniem każdego takiego zakupu. Jaka piła łańcuchowa jest najlepsza? Piła spalinowa czy elektryczna?

Piła łańcuchowa może być zasilana na dwa sposoby i dlatego wyróżniamy właśnie piły spalinowe i elektryczne. Każda z nich ma swoje wady i zalety, które powinny decydować o tym, którą z tych dwóch opcji wybierzesz.

Jaka piła spalinowa?

Bardzo ważną cechą piły spalinowej jest jej moc, wyraźnie większa niż w przypadku pił elektrycznych. Dzięki temu nadają się one do bardziej wymagających i profesjonalnych prac do których moc piły elektrycznej niekoniecznie może wystarczyć.

Duża moc to również duży hałas. Piły spalinowe są głośniejsze od pił elektrycznych i należy o tym pamiętać, szczególnie, że używanie najgłośniejszych pił będzie wymagało od ciebie użycia słuchawek wygłuszających.

Piły spalinowe są też najczęściej cięższe od pił elektrycznych. Rekompensują to jednak większą mobilnością: nie są ograniczone w żaden sposób kablem zasilającym.

Jaka piła elektryczna?

Piła elektryczna jest przeciwieństwem spalinowej. Jest lżejsza, cichsza, ale również najczęściej słabsza. Słabsza moc piły elektrycznej ma swoje wady i zalety. Piła taka ma przede wszystkim inne przeznaczenie niż ciężkie piły spalinowe. Może służyć np. do przycinania gałęzi drzew czy cięcia drewna.

Piły elektryczne są średnio o kilka kilogramów lżejsze niż ich spalinowe odpowiedniki. Dzięki mniejszej wadze praca z piłą elektryczną jest z oczywistych względów mniej męcząca. Lżejszą piłą można też łatwiej operować.

Emitują też mniejszy hałas. Są mniej hałaśliwe, co z kolei zwiększa komfort użytkowania.
Warto również wspomnieć o tym, że piły elektryczne są tańsze i to o kilkadziesiąt do kilkuset złotych w przypadku najtańszych modeli.

Piła spalinowa czy elektryczna? Jaką piłę łańcuchową wybrać?

Jeśli myślisz nad nową piłą łańcuchową i nie znasz odpowiedzi na to pytanie, to musisz zadać sobie inne: do czego potrzebujesz piły? Jeżeli do cięższych, bardziej wymagających i profesjonalnych prac, to zastanów się nad piłą spalinową. Jeśli natomiast potrzebujesz piły do lżejszych prac przy domowym ogrodzie, to wybierz piłę elektryczną.

Pamiętaj jednak, że istnieją również piły spalinowe o mniejszej mocy, które mogą być wykorzystywane również do lekkich prac ogrodowych. Są one jednak głośniejsze i droższe od ich elektrycznych odpowiedników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj