Sezon żniwny nieuchronnie się zbliża, dlatego czas pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu kombajnu do prac w polu. Dobrze jest rozpocząć je w miarę szybko, aby uniknąć nieplanowanych postojów podczas żniw. Kombajny to maszyny, które pracują stosunkowo krótko, ale bardzo intensywnie. Gruntowny przegląd przed sezonem jest więc koniecznością. Dzięki pracom konserwowym i zadbaniu o nowe części rolnicze maszyny możesz uniknąć wielu awarii, a w konsekwencji dotkliwych strat finansowych.

Przegląd zespołu żniwnego

Zespół tnący jest jednym z ważniejszych elementów kombajnu. Tępe, wyszczerbione noże mogą powodować większe straty w zbiorach. Wpływają też na przyspieszenie zużycia przekładni planetarnej i pasów napędowych. Ułożenie elementów tnących powinno zapewnić całkowite docinanie źdźbeł oraz równomierne przekazywanie materiału do przenośnika ukośnego. Ważna jest też kontrola podajników ślimakowych oraz łańcuchów. Należy sprawdzić ich stan techniczny, a w razie konieczności naprawić uszkodzone elementy. Istotna jest też kontrola łożysk i kół zębatych w mechanizmach, aby nie zatrzymały się podczas pracy. Do wymiany podzespołów należy wykorzystywać odpowiednie części rolnicze, które wydłużą czas ich użytkowania.

Przegląd części rolniczych zespołu młócącego

Od odpowiedniego ustawienia oraz stanu bębna młócącego zależeć będzie jakość zebranych plonów. Na szczególną uwagę zasługują cepy, które powinny być proste i niezbyt stępione. Jeżeli wymagają wymiany, najlepiej robić to parami lub całościowo – ułatwi to późniejsze wyważenie bębna. Sprawdzając stan części rolniczych, należy zwrócić uwagę na klepiska. Powinny być sprawne i właściwie ustawione względem bębna. Konieczny jest również przegląd wytrząsaczy klawiszowych. Mają one za zadanie zatrzymywanie słomy wypadającej z odrzutników. Grzebienie w wytrząsaczu powinny być proste i kompletne. Wymieniając elementy tych podzespołów, postaw na wysokiej jakości części rolnicze, które zagwarantują ich skuteczne działanie.

Stan techniczny silnika i układu napędowego

Przegląd powinien uwzględnić też sprawdzenie układu napędowego. Polega to na opróżnieniu odstojnika wody, wymianie filtrów paliwa oraz wyczyszczenia jego zbiornika, jeżeli jest taka potrzeba. Odpowiedni olej napędowy, spełniający określone wymogi, oraz wysokiej jakości filtry z pewnością przedłużą żywotność silnika i innych części rolniczych w jego podzespołach. Istotny dla prawidłowej pracy kombajnu jest też układ chłodzenia. Ważne jest sprawdzenie jego szczelności i mechanizmów zapobiegających osadzaniu się zanieczyszczeń w chłodnicach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj