Słupy oświetleniowe to produkty, które sprawdzają się zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i w ogrodach czy przy podjazdach. W Agra tworzymy zarówno ozdobne latarnie do zastosowania w parkach czy ogrodach, jak również ogromne i skomplikowane systemy oświetleniowe, które mogą być instalowane na terenach przemysłowych, a nawet przy największych magistralach komunikacyjnych. Podpowiadamy 4 rzeczy, które warto wiedzieć na temat słupów oświetleniowych!
#1: Jakie jest przeznaczenie słupów oświetleniowych?
Słupy oświetleniowe przeznaczone są do montowania opraw oświetleniowych (czyli lamp) w różnych miejscach, np.:
- na ulicach,
- drogach przeznaczonych dla pieszych (np. popularnych chodnikach),
- parkingach samochodowych,
- bulwarach,
- terenach zielonych (parkach),
- placach różnego przeznaczenia.
Znajdują swoje szerokie zastosowanie w oświetlaniu parków oraz ogrodów. Można je stosować w energetyce (np. słupy przesyłowe, słupy odgromowe, itp.), a także w budownictwie drogowym (słupy sygnalizacyjne, słupki drogowe, itp.) oraz do oświetlenia dróg i autostrad, parkingów, obiektów handlowych i sportowych, stacji benzynowych, parków itp.
Dodatkowo mogą stanowić doskonały element ozdobny każdej architektury – świetnie prezentują się nie tylko jako lampy oświetleniowe. Słupy oświetleniowe o stylistyce retro czy nowoczesnej podkreślają charakter posesji oraz otoczenia.
#2: Z jakich materiałów wykonuje się słupy oświetleniowe?
Słupy oświetleniowe dostępne są w wielu wersjach. Produkowane są m.in. z takich materiałów jak:
- stal ocynkowana,
- aluminium, odlewanej ze stopu aluminium połączonego z trwałą obróbka antykorozyjną,
- kompozytu.
Jeśli szukasz doskonałej jakości słupów oświetleniowych kompozytowych oraz aluminiowych, skorzystaj z oferty producenta słupów i opraw LED firmy Agra – http://agra-dobron.pl/.
Najlepszym wyborem są nowoczesne, solidne słupy kompozytowe, które wykonuje się z dodatkiem wzmocnienia z włókna szklanego. To doskonała i atrakcyjna alternatywa dla klasycznych, metalowych czy betonowych słupów oświetleniowych. Innowacyjne słupy kompozytowe mają szereg zalet, m.in. są odporne na korozje, a samo tworzywo jest zdecydowanie trwalsze niż klasyczne aluminium czy stal. Dodatkowo w ofercie firmy Agra znaleźć można serię innowacyjnych opraw ulicznych LED.
#3: Sposoby montażu słupów oświetleniowych
Sposób zamontowania słupów oświetleniowych zależy od rodzaju produktu. W przypadku niektórych modeli słupów oświetleniowych, dolne elementy słupów są przygotowane do bezpośredniego zabetonowania w ziemi. Można także wybrać modele z tzw. stopami, służące do montażu na specjalnie przygotowane śruby do prefabrykowanych fundamentach betonowych. To stabilne rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku każdego terenu. Różnicę pomiędzy słupami oświetleniowymi tworzą także specjalistyczne oprawy. Górne zakończenia lamp oświetleniowych bywają przystosowane do montażu opraw (czyli lamp) bezpośrednio na słupie oświetleniowym lub za pomocą dedykowanych wysięgników.
Wszystkie słupy oświetleniowe, zwłaszcza kompozytowe, które dostępne są w ofercie producenta Agra, są proste i szybkie w montażu oraz demontażu. Dodatkową ich zaleta jest łatwa w transporcie konstrukcja i ogromna wytrzymałość.
#4: Słupy oświetleniowe a bezpieczeństwo
Zgodnie z przepisami, które obecnie obowiązują, absolutnie wszystkie słupy oświetleniowe, które zostały przeznaczone do montażu przy drogach publicznych, muszą spełniać określone wymagania bezpieczeństwa biernego przy uderzeniu pojazdu. Co to w praktyce oznacza? W określony wedle przepisów sposób, słupy oświetleniowe muszą pochłaniać energię zderzenia i nie powodować zagrożenia dla uczestników ruchu drogowego. Bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa drogowego. Od obowiązujących wymagań bezpieczeństwa biernego zależy m.in. to, w jakiej odległości od jezdni jest posadowiony słup oraz, np. czy umiejscowiony został za tzw. tarczą tudzież barierą energochłonną.
Wybierając słupy oświetleniowe kompozytowe warto wiedzieć, że kompozyt jest materiałem całkowicie bezpiecznym, a dodatkowo izolacyjnym. Co to oznacza? Nie przewodzi prądu elektrycznego. Słup oświetleniowy wykonany z takiego materiału charakteryzuje się bardzo niskim pochłanianiem energii w wyniku różnych zdarzeń.