Decyzja o tym, aby zautomatyzować bramę na posesji jest naprawdę bardzo dobrą decyzją. Przede wszystkim, zyskuje się większy komfort i poczucie bezpieczeństwa. Jednak, aby rzeczywiście brama działała bez zarzutu należy dobrać odpowiednie części. Jednymi z bardziej istotniejszych są sterowniki.

Charakterystyka sterowników do bram

Sterownik w bramie automatycznej ma za zadanie sterować bramą. Dlatego nazywa się go również centralą sterującą. Jako elektroniczne urządzenie sterujące oraz nadzorujące pracę elementów wykonawczych automatyki, czyli silników i siłowników wprowadza w ruch bramę. Sterowniki nazywa się także kontrolerami albo płytami sterującymi bramę. Sterowniki często występują w formie jednolitej płyty elektronicznej. Są połączone z modułem komunikacji oraz właściwymi układami peryferyjnymi, w zależności od stopnia rozbudowy i funkcji sterownika. Centralną częścią w każdym sterowniku jest właściwie zaprogramowany mikrokontroler. Od jego funkcjonowania uzależniony jest stopień stabilności pracy sterownika do bramy, jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Kiedy więc przebywa się w miejscu jakim jest sklep z napędami do bram to warto zwrócić uwagę na dostępnych producentów. Im lepszy jest producent – tym większa gwarancja, że oprogramowanie w sterowniku okaże się innowacyjne i na najwyższym poziomie. Sterownik nie zawiesi się i brama będzie działała perfekcyjnie. Sterowniki dostępne w sklepach podzielić można na trzy grupy, w zależności od tego, jakie jest ich przeznaczenie. Będą to sterowniki: do bram przesuwnych, do bram skrzydłowych oraz do bram garażowych. Zazwyczaj mają one podobną funkcjonalność. Najważniejsze funkcje, wspólne dla tych trzech grup to: miękki start, regulowany wyłącznik przeciążeniowy, wyprowadzenie do sterowania z zewnątrz oraz wyjście na fotokomórki.

Każdy sterownik do bramy gwarantuje komfort użytkowania bramy, jej poprawne działanie oraz długi okres użytkowania. Najistotniejszym czynnikiem jest bezpieczeństwo, w związku z tym bardzo ważne jest to, jak urządzenie sterujące jest informowane o aktualnej pozycji bramy: skąd sterownik ma wiedzieć, czy brama jest otwarta, czy zamknięta. Odpowiadają za to krańcówki, czyli przełączniki mechaniczne. Składają się one z krzywek i występków, które po umieszczeniu na prowadnicy oraz po wciśnięciu mikrostyku wskazują, że sterownik powinien zakończyć cykl pracy. Wówczas zatrzymuje się brama. Często w nowoczesnych bramach automatycznych stosuje się krańcówki magnetyczne. Fachowcy zatrudnieni w miejscu typu sklep z napędami do bram wyraźnie wskazują klientom, że są one praktyczniejsze i sprawniejsze. Najważniejsze jest to, aby zredukować niebezpieczeństwo związane z pracą bramy automatycznej. Należy wybierać sterowniki wyłącznie od sprawdzonych producentów, a w razie wątpliwości poradzić się eksperta w sklepie. Jeszcze przed zakupem warto sprawdzić, czy centrala sterująca będzie w stanie obsługiwać dodatkowe akcesoria takie jak fotokomórki. Wtedy na pewno nie będzie awarii bramy.

Istotne funkcje sterowników do bram

Dostępne na rynku napędy do bram mają ściśle określone funkcje sterowników. Są one niezbędne do ich prawidłowego działania oraz komfortu użytkowania. Funkcje te dzieli się na dwie grupy. Pierwszą grupą są funkcje bezpieczeństwa i zwiększające żywotność automatu. Druga grupa to najważniejsze opcje sterownika. Jeśli tylko dysponujemy odpowiednim budżetem to możemy zdecydować się na to, aby wybrać obie te grupy jednocześnie.

W przypadku pierwszej grupy, funkcje bezpieczeństwa i zwiększające żywotność automatu obejmują: funkcję miękkiego startu i stopu (zwiększona żywotność części mechanicznych), funkcję zabezpieczenia przeciw – przeciążeniowego (funkcja amperometryczna), funkcję wejścia awaryjnego w sterowniku z fotokomórki lub płyty indukcyjnej, funkcję lampy ostrzegawczej o tym, że dociera zasięg pilota oraz pracę automatu i elementów wykonawczych na niskim napięciu. Odpowiada za to transformator w sterowniku.

Funkcje opcji sterownika, które nie są niezbędne to: funkcja uruchamiania zewnętrznego przycisku z klawiatury, pętli indukcyjnej, przycisku czy modułu GSM, funkcja wyprzedzenia pierwszego skrzydła przydatna przy zakładkach na skrzydłach bramy, funkcja akumulatora podtrzymującego, funkcja automatycznego zamykania bramy po czasie, funkcja furtki otwierająca tylko jedno skrzydło bramy, funkcja elektrozamka oraz funkcja otwierania z kluczyka podczas braku prądu. Napędy do bram wyposażone we wskazane funkcje będą działały poprawnie. Odwiedzając sklep z napędami do bram i mając taką wiedzę na pewno dobrze dobierzemy odpowiednie części automatyki. Trzeba na przykład odpowiedzieć sprzedawcy na pytanie, w jaki sposób urządzenie sterujące będzie poinformowane o aktualnej pozycji bramy. Odpowiadają za to wcześniej wspomniane krańcówki. Funkcje sterownika w napędach do bram automatycznych są kluczowe. Od nich zależy działanie bramy.

Podejmując decyzję o tym, że chcemy posiadać bramę automatyczną musimy dokładnie przemyśleć wszystko, jak wyobrażamy sobie by brama działała. Dopiero wtedy można podjąć decyzję co do tego, jaki kupić sterownik. I wraz z doradą doświadczonego pracownika sklepu możemy się spodziewać, że będzie to decyzja dobrze podjęta. Nie mniej ważne okazuje się to, by później zatrudnić doświadczoną ekipę monterów, a więc osoby, które zamontują bramę oraz aktywują centralę sterującą. Jedynie takie postępowanie gwarantuje bezproblemowe korzystanie z bramy w przyszłości. Na dodatek, można dowiedzieć się więcej o automatyce bram, aby być większym specjalistą. Wtedy na pewno nie będzie ryzyka, że podejmie się złą decyzję co do tego, jak prezentuje się automatyka na Naszej posesji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj