Hortensja ogrodowa to wyjątkowej urody kwitnący krzew, który coraz częściej można spotkać w ogrodach. Jej przepiękne wielkie kwiatostany wzbudzają prawdziwy zachwyt. Kwitną zwykle długo i obficie, a kwiaty nadają się na kwiat cięty.

Hortensja ogrodowa – uprawa

Uprawa hortensji ogrodowej nie jest trudna, ale aby cieszyć się wspaniałymi kwiatami, trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim należy zapewnić roślinie odpowiednią glebę. Najlepiej nadają się gleby próchnicze i przepuszczalne. Hortensja ogrodowa wymaga też sporo wilgoci, ale zdecydowanie nie lubi zalewania i ciężkich, gliniastych gleb. Najpiękniej kwitnie w słońcu, jednak trochę cienia pozwala jest bujnie rosnąć. Dlatego doskonale sprawdza się w półcieniowych miejscach.

Hortensja ogrodowa – pielęgnacja

Żeby co roku cieszyć się obfitym kwitnieniem krzewu hortensji ogrodowej, trzeba jej zapewnić odpowiednią pielęgnację. Konieczne są dwie rzeczy – obfite podlewanie i odpowiednie nawożenie. Ponieważ krzew hortensji ogrodowej ma wielkie kwiatostany i bujne liście, wymaga wiele wody. Dlatego trzeba ją mocno podlewać, szczególnie w czasie suszy i upałów oraz gdy rośnie na glebach piaszczystych.

Hortensja ogrodowa – nawożenie

Równie ważne jest nawożenie hortensji ogrodowej. W sklepach można kupić wieloskładnikowe sypkie nawozy, które są przeznaczone specjalnie do nawożenia tych pięknych krzewów. Ich skład jest specjalnie dobrany tak, aby zapewnić dobrą kondycję i obfite kwitnienie. Zwykle w sezonie zasila się hortensje 2 – 3 razy, ostatni raz pod koniec sierpnia. Oprócz nawozów sypkich są też nawozy płynne, których należy używać co 7 – 10 dni.

Hortensja ogrodowa – przycinanie

Warto pamiętać, że hortensji ogrodowych nie przycina się. Na tegorocznych pędach wytwarza ona pąki kwiatowe, które rozwiną się w przyszłym roku. Wystarczy usuwać przekwitnięte kwiatostany oraz wycinać słabe i połamane łodygi, aby zapewnić dobrą kondycję krzewu. Niewłaściwe cięcie jest bardzo częstą przyczyną tego, że hortensja ogrodowa nie kwitnie.

Hortensja ogrodowa – odmiany i kolory

Obecnie jest bardzo duży wybór różnych odmian hortensji ogrodowych. Mają one przeróżne kolory, nie tylko te tradycyjne błękitne, różowe i białe. Dzięki temu można tworzyć piękne, barwne kompozycje hortensjowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj