Tarasy drewniane to jeden z ciekawszych sposobów na dopełnienie elewacji i bryły budynku. Stanowią jednocześnie swoisty pomost łączący wnętrza z otaczającą je przestrzenią.

Tarasy drewniane – aranżacje

Stosowane są głównie dla podkreślenia charakteru w jakim zaprojektowano dany obiekt, dlatego odnajdziemy je zarówno w projektach minimalistycznych (inspirowanych kulturą japońską), jak i nowoczesnym budownictwie czerpiącym z bogactwa regionalnego (skandynawskiego czy śródziemnomorskiego).

Ze względu na charakter materiału jakim jest drewno, pozwalają na praktycznie nieograniczone aranżacje uzależnione tylko od wyobraźni i zasobności kieszeni inwestora. W ten sposób możemy uzyskiwać ciekawą przestrzeń zarówno w sensie użytkowym, jak i dekoracyjnym.

Tarasy drewniane – możliwości

Czynnikami decydującymi o wyborze rodzaju drewna na taras są między innymi: efekt wizualny jaki chcemy uzyskać, ukształtowanie terenu otaczającego budynek, nakłady finansowe czy późniejsza forma pielęgnacji podczas użytkowania.

Wybierając odpowiedni rodzaj drewna na taras, prócz wymienionych powyżej powodów, musimy wziąć pod uwagę wrażliwość drewna na warunki atmosferyczne, szczególnie wilgotność powietrza w okolicy, gdzie taka drewniana konstrukcja będzie powstawała.

Do wyboru mamy krajowe gatunki drzew iglastych np. sosna, świerk, modrzew czy liściastych np. dąb. Na terenach o podwyższonej wilgotności powietrza, warto inwestować w gatunki egzotyczne, bardziej odporne na ten czynnik. W takim przypadku świetnie sprawdzą się kempas, cumaru czy lapacho.

Niestety ich wadą są ceny, kształtujące się w zależności od gatunku i dostawcy, w granicach 170 – 350 zł/m2 . Rodzime gatunki są zdecydowanie tańsze: 40 – 120 zł/m2.

Tarasy drewniane – cena budowy, wady i zalety

Tarasy drewniane, jak każda inna rzecz, mają swoje zalety i wady. W opinii użytkowników, będących zwolennikami takiego rozwiązania, jako podstawową zaletę podaje się fakt, że są miłe i „ciepłe” w dotyku, co pozwala chodzić po nich bosymi stopami z uczuciem komfortu. Drugim argumentem są ogromne walory dekoracyjne.

Dla tych, którzy nie lubią się przemęczać, wadą drewnianych tarasów jest konieczność ich regularnej (mniej więcej co kilka lata) konserwacji odpowiednimi, ze względu na rodzaj drewna, preparatami impregnacyjnymi pozwalającymi zachować estetykę i bezpieczeństwo użytkowania takiego tarasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj